2007-05-17: Szczyt UE - Rosja bez przedstawicieli z Polski

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
czwartek, 17 maja 2007

Przedstawiciele Rosji i Unii Europejskiej zjeżdżają do Samary nad Wołgą, by rozmawiać o partnerstwie i współpracy.

Rzecznik MSZ Robert Szaniawski powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że w szczycie wezmą udział przedstawiciele Niemiec, przewodniczących w tym półroczu Unii Europejskiej, Komisji Europejskiej oraz koordynator polityki zagranicznej Unii, Javier Solana. Nie będzie tam natomiast przedstawicieli państw członkowskich, w tym Polski. Minister spraw zagranicznych Anna Fotyga postanowiła nie jechać do Samary.

Według planów, negocjacje warunków nowej wieloletniej umowy miały się zacząć jutro, jednak ze względu na sprzeciw Polski, formalnie nie można rozpocząć rokowań. Sam dokument, tak zwany "mandat negocjacyjny", jest gotowy. Polska już raz zablokowała szczyt Unia-Rosja. Stało się to jesienią na szczycie w Lahti, w Finlandii.

Szefowa Polskiej dyplomacji Anna Fotyga powiedziała, że podtrzymujemy weto, ponieważ przyczyna nie została zlikwidowana. Rosja nie zniosła embarga na mięso z Polski. Fatyga powiedziała, że postawiono też dodatkowy warunek, tym razem unijnym partnerom: gwarancje bezpieczeństwa energetycznego. Według słów Anny Fotygi, "jest zrozumienie dla naszego stanowiska" i "mamy pewne uzgodnienia".

Anna Fotyga odrzuca postawiony w Moskwie zarzut, że stosunki Unia-Rosja stały się "zakładnikiem" polityki rządu w Warszawie. Proszona o skomentowanie wypowiedzi rzecznika rosyjskiego MSZ powiedziała: "Mam na ten temat inne zdanie".

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]