2007-05-18: Fotyga: embargo to „pewnego rodzaju wypowiedzenie wojny”

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 18 maja 2007

Minister spraw zagranicznych, Anna Fotyga skrytykowała postawę Rosji wobec embarga. Uważa, że jest to „pewnego rodzaju wypowiedzenie wojny”.

"Embargo to niezwykle ostre narzędzie" - tłumaczyła minister Anna Fotyga wczoraj na konferencji po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Cypru. Fotyga powiedziała, że jesteśmy w fatalnym położeniu. Nie dość, że embargiem szantażuje nas Rosja, to Unia Europejska nie dotrzymuje danego Polsce słowa: "Bruksela miała wywalczyć z Moskwą ustępstwa w sprawie energetyki. W zamian mieliśmy wysłać sygnał, że możemy zrezygnować z wetowania umowy Unia-Rosja".

Rosjanie nie pozostają bierni: "Polska próbuje wykorzystać swoje złej jakości mięso jako instrument polityczny" - uważa wiceprzewodniczący komitetu ds. międzynarodowych Dumy Leonid Słucki.

Jednak z oficjalną reakcją na słowa polskiej minister Kreml wstrzymał się do zakończenia szczytu Unia-Rosja w Samarze. Głównym punktem rozpoczętych wczoraj rozmów miała być umowa o nowym partnerstwie strategicznym. Komentatorzy są zgodni. Szczyt zakończy się fiaskiem, bo Polska wspierana przez Litwę i Estonię zablokowała rozpoczęcie negocjacji.

Dziś trwają rozmowy na temat embarga nałożonego na polskie mięso. "Czekamy na efekty rozmów unijnych i ciągle na nie liczymy. Myślę, że tego typu efekty byłyby stosowną oprawą do spotkań na poziomie ministrów spraw zagranicznych" – powiedziała Fotyga.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]