2007-05-17: Angela Merkel: Szczyt Unia – Rosja

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 17 maja 2007

Angela Merkel udała się na szczyt Unia Europejska-Rosja, który wieczorem rozpocznie się w Samarze nad Wołgą. Głównymi partnerami w rozmowach kanclerz Niemiec, której kraj przewodniczy obecnie Wspólnocie, będą szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso i prezydent Rosji Władimir Putin.

Obie strony będą starały się podczas szczytu, jak określa to niemiecka prezydencja, „odnaleźć zaufanie” nadszarpnięte przez ostatnie konflikty. Nikt nie oczekuje po spotkaniu konkretnych decyzji. W Samarze nie rozpoczną się również negocjacje nowej umowy partnerskiej między Unią a Rosją, ponieważ nadal blokuje je polskie weto.

Podczas wczorajszego posiedzenia rządu w Berlinie Angela Merkel podkreśliła, że mimo trudności, celem Unii nadal jest strategiczne partnerstwo z Rosją. Angela Merkel zapewniła również, że w sprawach, w których poszczególni członkowie Wspólnoty spierają się z Rosją, przedstawi zgodną pozycję Unii, popierającą stanowiska partnerów. Dotyczy to zarówno sporu o rosyjskie embargo na polskie mięso, jak i konfliktu wokół rosyjskich pomników w Estonii. Źródła zbliżone do niemieckiego rządu poinformowały wczoraj, że sprawa embarga nie będzie w Samarze omawiana ”w szerokim zakresie”.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]