2006-07-26: AMD kupuje ATI Technologies

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 26 lipca 2006

Korporacja Advanced Micro Devices wykupiła przedwczoraj ATI Technologies. AMD zgodziło się wykupić ogromną większość udziałów ATI za 4,2 miliardy dolarów w gotówce oraz w formie akcji za łączną sumę około 5,4 mld dolarów.

Analitycy mówią, że transakcja zatrzęsie rynkami procesorów i kart graficznych. Kupno ATI może pozwolić AMD na uwolnienie się od firm, takich jak VIA, gdyż połączenie ATI i AMD może rozpocząć sprzedaż chipsetów stworzonych specjalnie dla systemów AMD. Dzięki temu może zaistnieć alternatywa dla zintegrowanych kart graficznych korporacji Intel. Możliwe jest również paradoksalnie, że AMD w późniejszym czasie rozpocznie sprzedaż systemów Intelowskich z kartami graficznymi ATI.

Zakupienie firmy pozwala również koncernowi AMD na wejście na rynek telefonów komórkowych, ponieważ ATI tworzy chipsety również do urządzeń przenośnych.

Jen-Hsun Huang, CEO nVIDII, powiedział, że "sądził, że nie jest możliwe otrzymanie aż takiego prezentu. ATI (...) zostawia nas jako jedyną firmę [z chipsetami graficznymi] na świecie."

Źródła[edytuj | edytuj kod]