Wikireporter:Datrio/Polskie Wikinews - I co dalej?

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Poniższy artykuł został napisany przez Dariusza Siedleckiego i w żaden sposób nie odzwierciedla nastawienia, ani planów projektu Wikinews. Jest on jedynie propozycją i wymaga szerszej dyskusji. Proszę pozostawiać wszelkie komentarze w dyskusji artykułu. ~20:48, 12 mar 2005 (UTC+1)

Wstęp[edytuj]

Chciałem w poniższym artykule przedstawić kilka rzeczy, którymi, przynajmniej według mnie, należy zająć się na Wikinews. Prosiłbym wszystkich o ich szczegółowe przeanalizowanie i wypowiedzenie się na stronie dyskusji.

Wikiportale[edytuj]

Wzorem Wikipedii, powinny powstać Wikiportale tematyczne. Jak niektórzy mogli zauważyć, Marshaü pracuje nad portalem komputerowym (informatycznym). Jak można tam zauważyć, wymaga on naprawdę sporej roboty - premiery gier, informacje o zagrożeniach, no i oczywiście - newsy z tego tematu. Ciężko jest prowadzić takie portale, szczególnie na naszym projekcie, który nie liczy zbyt wielu osób.

Z pewnością portal sportowy także przydałby się w naszym serwisie - z najnowszymi wynikami piłkarskimi, informacjami o wydarzeniach w telewizji, itd. Co do portalu sportowego, mamy kilka osób interesujących się sportem na Wikinews, więc nie byłby to duży kłopot.

Automatyzacja[edytuj]

Należy też pomyśleć nad zautomatyzowaniem takich kwestii jak dodawanie nowych kategorii z datą, szablonów ze skrótem wiadomości, tworzenie archiwum wiadomości... Oczywiście, byłby do tego idealny bot. Jak na razie, staram się stworzyć taki mały programik, który trochę ułatwiłby nam pracę. Jeśli jednak ktoś orientuje się, czy żaden z Wikipedystów nie posiada programu, który potrafi wykonać podobną pracę, byłbym wdzięczny za poinformowanie.

Oryginalne raporty[edytuj]

Główny cel Wikinews, tak bardzo tutaj ignorowany. Tak naprawdę, nie jest ciężko tworzyć oryginalne raporty, szczególnie w Polsce. Wystarczy zrobić zdjęcia pikiety i napisać o niej artykuł - mamy oryginalny raport. Wystarczy zadzwonić do kancelarii czyjegoś posła i dowiedzieć się jakie ma stanowisko na dany temat - ich obowiązkiem jest informować obywateli o takich sprawach, więc nie mogą praktycznie odmówić komentarza.

Wstęp na konferencje prasowe także nie jest utrudniony. Aby wejść na konferencje prasowe po meczach, wystarczy zaświecić małą wizytówką z informacją, że jesteśmy wolnymi strzelcami lub reporterami Wikinews. Można sobie zrobić takie wizytówki samemu (oficjalnie to się nazywa legitymacją prasową) i nosić zawsze ze sobą. Czasem wystarczy sam aparat fotograficzny, aby ochroniarze wpuścili cię do pokoju konferencyjnego...

Pogoda[edytuj]

Jestem w trakcie rozmów z Dawidem Vasquez i wygląda na to, że Polska doczeka się własnej mapki pogodowej, aktualizowanej, jeśli nie co godzinę, to co kilka godzin dziennie.

Źródła[edytuj]

Obecnie, mamy różne źródła informacyjne - nie mówię, że to źle, ale powinniśmy się trochę ograniczać. W końcu mamy być poważnym serwisem informacyjnym! Jak na razie, przynajmniej ja, staram ograniczyć się do trzech serwisów informacyjnych - Dzienniku PAP, Informacyjnej Agencji Radiowej i angielskich Wikinews, oczywiście na licencji PD.

Jasne, możemy korzystać z Gazety Wyborczej, Rzeczpospolitej, WP.pl, ale wtedy powinniśmy dawać pełną informację o oryginalnym autorze artykułu. Chodzi tu albo o wzmiankę Jak donosi "Gazeta Wyborcza"... na początku artykułu, albo dokładny link do artykułu, wraz z informacją o serwisie z którego pochodzi i jego dokładnym autorze.

Dla przykładu, mamy artykuł o tym, jak fiskus stara się dobrać do aukcji internetowych. Jednak pochodzi on z Gazety Wyborczej. Nie został zamieszczony w żadnej agencji informacyjnej - informację tę zdobyła Gazeta Wyborcza i to jej należą się pełne podziękowania za to. Właśnie w taki sposób możemy to wykonać.

Trochę namieszałem w tym punkcie, ale mam nadzieję, że rozumiecie o co mi chodzi - dajmy pełną informację o źródle, jeśli nie jest nim PAP, IAR, czy en.WN.

Kanał RSS[edytuj]

Cieszę się, że kanał RSS przyjął się w serwisach internetowych. Słyszałem kilka pozytywnych komentarzy internautów dot. niego, a także wysłałem propozycję do AviaryPL, zespołu odpowiedzialnego za lokalizację przeglądarek Mozilla, o dołączenie tego kanału do domyślnych kanałów RSS w zakładkach Firefoxa i Mozilli.

Raport Specjalny[edytuj]

Myślałem także o raportach specjalnych na Wikinews - skoro obecnie jesteśmy jedynie źródłem, w którym kompilujemy dane z innych serwisów, to dlaczego mamy się ograniczać? Piszę obecnie raport specjalny dotyczący afery Orlenu, w którym postaram się zawrzeć wszystkie informacje dotyczące tej afery. Powstałaby do tego oddzielna kategoria, w której znalazłyby się wszystkie archiwalne artykuły oraz strony napisane przeze mnie i resztę społeczności do tego raportu.

Tak samo można postąpić z wyścigiem Paryż - Nicea 2005, po odpowiednim rozbudowaniu wszystkich artykułów w nim. Jakieś zdjęcia byłyby mile widziane, jednak z tym może być problem...

W każdym razie, takie raporty z pewnością wyróżniłyby polską edycją Wikinews od innych.

Skrót wiadomości[edytuj]

Jak na razie, jest tylko jeden problem z tą sekcją - ona istnieje. Sam ją stworzyłem, a teraz tego żałuję. Po pierwsze, nie każdego dnia pojawia się tam coś, pomimo że codziennie mamy informacje, które mogłyby tam zostać dodane. W końcu to tylko dwie minuty pisania, a zawsze coś... Ale tu jest kolejny kłopot - dalej uważam, że ten skrót jest pomijany. Mamy do wyboru, albo wyeksponowanie linku do informacji z danego dnia na Wikinews (tam znajduje się skrót), albo wstawienie skrótu na stronie głównej Wikinews. To drugie byłoby z pewnością całkiem trudne do wykonania, jednak to pierwsze wystarczy poważnie obmyśleć - i z pewnością dojdziemy do dobrego rozwiązania.

Statystyki[edytuj]

Według rankingu Alexa, pl.wikinews.org jest najczęściej odwiedzaną subdomeną zaraz za de.wikinews.org (en.wikinews.org jest daleko na przodzie). Świetnie, prawda? Niestety, to są statystyki międzynarodowe, a nas najbardziej interesują statystyki w Polsce. Takowe nie istnieją, więc możemy się jedynie domyślać na podstawie Google, jaką opinię mają o nas Internauci.