Przejdź do zawartości

Wikireporter:Marshaü

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Trochę liczb

23 czerwca 2024 | 13:34 UTC
Artykuły: PL - 19 249 | DE - 1743
(< 633) | III miejsce | げんき
►► local | special | www ◄◄
►►count | meta | usage ◄◄

Wiki
Kontakt
ICQ
116207122
Jabber
marshau@jabber.autocom.pl
MSN
lord.marshau
Tlen.pl
towarzysz_marshau
Yahoo!
lord_marshau

Wyślij e-maila
Ładne, co nie?
Ładne, co nie?

Masz jakiś pomysł, co by tu wstawić? Podziel się ze mną tą ideą. Miejsce reklamowe odpada :)

Czas na prezentację...
Czas na prezentację...

Mnie, mi, mój, moje...
Wikireporter Marshaü (może być też Marshau, jeżeli nie chce się wam pisać tego umlauta na górze). Imię, nazwisko, wiek, etc. nie są ważne. W internecie liczy się wizerunek, jaki sobie wypracujesz swoimi dokonaniami. Przynajmniej ja tak uważam. Jestem wikireporterem od 19 lutego 2005 roku (dzień powstania polskiej edycji Wikinews). Dostałem na starcie bardzo ciekawy numer - 6.

Robota czeka
Przeglądając bogatą historię moich edycji można dojść do wniosku, że na Wikinews zajmuje się... pisaniem newsów. Pierwszą informacją, którą napisałem była Tragedia na rzece Buriganga w Bangladeszu. Może nie jest to najszczęśliwsze wydarzenie, ale od czegoś trzeba zacząć. Nie mam jakiejś szczególnej, upatrzonej dziedziny, którą opisywałbym na Wikinews. Piszę raczej z doskoku. Nie mniej jednak, dobrze czuję się w sporcie oraz informatyce/technologii. Przenoszę także newsy z E-polityki.pl uzupełniając je o grafikę, dodając kategorie i linki do wikipedii oraz poprawiając literówki (które każdemu mogą się przytrafić).

Guess who?
Guess who?

I co dalej?
W niecały kwartał życia polskiej edycji Wikinews wyłuskaliśmy ponad 700 artykułów stając się trzecią co do wielkości edycją projektu. Brzmi nieźle. Ale przed nami jest jeszcze wiele do roboty. Chociażby trzeba przetłumaczyć poradniki, pomoce, technikalia, podstawowe zalecenia edycyjne, itp. Jak tylko skończę prace nad nową stroną główną (stay tunned...) weznę się za tłumaczenia. Jeżeli mamy utrzymywać się w czołówce, same newsy nie wystarczą. Trzeba szybko stworzyć podwaliny dla nowych reporterów, których wszystkich póki co jest circa 100.

Chce Ci się tak pieprzyć z tymi tabelkami?
Tak. Uważam, że jest to dobra okazja to poznania najtrudniejszej części języka wiki. To jest miłe dla oka. Jeżeli się komuś spodoba, to fajnie. Jeżeli ktoś chce to wykorzystać u siebie - nie widzę przeszkód. Tylko taka drobna sugestia - tak jak każda dobra kucharka dodaje coś od siebie do przepisu, tak i Ty zmień coś w Twoim kodzie. A może masz inny, rewelacyjny pomysł ma stronę usera? Dobra zabawa gwarantowana.

Co z tym fantem
Swoje prace udostępniam na jednym z wariantów popularnej ostatnio licencji Creative Commons (CC-by-sa). Oznacza to mniej więcej fakt, iż przy korzystaniu z newsa, należy podać autora (wystarczy napisać Wikinews + link do strony głównej lub historii edycji danego artykułu) i zachować poprzednią licencję. Jeżeli takie warunki nie odpowiadają, zawsze jest jeszcze Public Domain (Własność Publiczna).