Dyskusja wikireportera:Datrio/Polskie Wikinews - I co dalej?

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Moje wywody[edytuj]

  • Wikiportale - nie spodziwałem się wspomnienia o moim projekcie... no cóż - to zwiększa moją motywację :) dzięki
  • Automatyzacja - takich skryptów było całkiem sporo, warto też przyglądnąć się Przykładom Kodu Źródłowego na wikipedii
  • Oryginalne raporty - nie ma lekko jakby się mogło wydawać... na poczatku takie raporty będą trudne, ale z czasem może coś się zmieni
  • Źródła - wydaje mi się, że nawet jeżeli źródłem będzie PAP czy Reuters, dobrym zwyczajem będzie napisanie chociaż drobnej wzmianki o tym (nawet nie musi to być koniecznie link)
  • Kanał RSS - a ja po wejściu na stronę kanału rss widzę spory kawałek kodu i komunikat o braku styli... trzeba ręcznie dodać do zakładek - a czy ktoś testował na innych programach? (miranda na przykład)
  • Raport Specjalny - a propos kategorii - sugeruję spojrzeć na kategorię Polska; trochę tam bałagan panuje na dole...
  • Skrót wiadomości - ja popieram drugą formę - skrót wiadomości na stronie głownej (na angielskiej wikipedii jest całkiem fajna sekcja In The News)
  • Statystyki - Statystyka mówi wyraźnie - zero odwiedzin ; ) (swoją drogą, dlaczego statsy pokazują takie niespodzianki?)

Marshaü 20:56, 12 mar 2005 (UTC)

Co do statystyk, po prostu, naliczanie odwiedzin zostało wyłączone, dla odciążenia serwerów. I dzięki za wzmiankę co do przykładów kodu źródłowego - przydało mi się w połączeniu mojego bota z serwerem. Dariusz Siedlecki 21:22, 12 mar 2005 (UTC)

słówko od sblive[edytuj]

Choc jestesmy mlodym serwisem, juz teraz widac jego ogromny potencjal. Mozliwosc wspoltworzenia wiadomosci sprawia, ze wikireporterem moze zostac kazdy... kto ma choc odrobine checi. Niestety srpawia to tez, ze sporo osob bedzie kopiowac materialy z innych zrodel etc. Czestym problemem moze byc tez kopiowanie tytulow artykulow z innych zrodel (np. tekst o manifestacji w Warszawie przeciwko smierci Maschadowa ma taki sam tytul, jak zrodlowy artykul GW).

Ciekawa sprawa moze byc takze tworzenie miniportalow tematycznych dotyczacych biezacych wydarzen (wyscig paryz-nicea etc), ktore moglyby byc linkowane np. w "w centrum uwagi".

Odrebna kwestia jest to, co umieszczac bedziemy na stronie glownej, oprocz juz znajdujacych sie tam sekcji. Moznaby na przyklad umieszczac skrot aktualnych wiadomosci (z danego dnia) pod glownym artykulem. Taki skrot zawieralby to, co dzisiaj jest w "skrocie wiadomosci" + krotkie, 2-3 zdaniowe notki w sprawach szerzej opisanych w pelnych artykulach.

Warto by takze postarac sie, by w serwisie pojawialy sie tlumaczenia wszystkich artykulow z en.wikinews (chyba ze pl.wikinews wczesniej mialo juz dana inforamcje).

aha, przepraszam za brak aktywnosci ostatnio - mam pare rzeczy do zrobienia, jak skoncze to postaram sie pisac jak najwiecej na Wikinews.

btw, [1] :D Sebastian Nanek 21:32, 12 mar 2005 (UTC)

Raporty[edytuj]

dla raportów można by przygotować specjalną przestrzeń - Raporty (wikisłownik ma przygotowaną przestrzeń aneksy, więc chyba jest to wykonywalne) Raporty bowiem różnią się trochę od newsów, gdyż nie opisują wydarzenia z jednego dnia, tylko całe zdarzenie... Marshaü 07:59, 13 mar 2005 (UTC)

Trzy słowa od Arioka[edytuj]

To ja też coś dodam. Dopiszę się do wypowiedzi na temat zdobywania materiałów. Mitem jest, że informacje zdobywa się trudno. Każdy urzędnik zobowiązany jest udzielać informacji. Partiom politycznym na ogół zależy na ich prezentowaniu. Często zależy też urzednikom (w przypadku ich sukcesów), bo to jak głośno o nich mówią media, świadczy o ich pracy. Spotkałem się w życiu dwa razy z konferencją prasową z ochroną - konferencja pani prezydentowej i pana Hausnera - w obu przypadkach potrzebna była akredytacja i legitymacja pracownicza - z borowcami nie ma żartów. Jednak na pozostałe konferencje prasowe zabieram swoich praktykantów i nikt nie robi z tego ŻADNEGO kłopotu. Z praktyki wiem, że utrudnione są kontakty ze służbami mundurowymi. Z reguły trzeba z nimi podpisywać umowy o wymianie informacji, ale myślę, że dla chcącego nic trudnego. Także do boju Wikireporterzy! Mam nadzieję, że przekonałem tych najbardziej nieśmiałych :D Mateusz Żydek 14:28, 23 mar 2005 (UTC)