Wikinews:Strony do usunięcia

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
(Przekierowano z Wikinews:SDU)

Na tej stronie możesz umieścić artykuły, które, twoim zdaniem, powinny zostać usunięte z Wikinews. Tutaj możesz również, poprzez głosowanie, pomóc zdecydować, czy dana strona ma być usunięta. Dokładne informacje znajdziesz niżej.

Archiwum: kwiecień 2021maj 2021czerwiec 2021lipiec 2021

Wpisywanie stron do usunięcia[edytuj kod]

Na tej stronie wyszczególnione są strony lub pliki, które uważacie że powinny być usunięte. Proszę wpisywać:

 1. nazwę strony
 2. powód usunięcia
 3. kto wnioskuje o usunięcie, data i godzina (albo cztery tyldy, będzie to samo)

Przy wpisywaniu tutaj artykułu należy informacje o tym umieścić w jego treści (na samej górze) za pomocą szablonu {{SdU}}.

Nie należy wstawiać tutaj stron będących lub podejrzewanych o naruszenie praw autorskich, należy je oznaczyć szablonem {{NPA}}. Jeśli są to jawne naruszenia praw autorskich tzn. np. kopie z PAP lub internetowych serwisów informacyjnych, należy je wyznaczyć do ekspresowego skasowania (za pomocą {{ek}}).

Podejmowanie decyzji o ewentualnym usunięciu[edytuj kod]

 1. Głosowanie nad artykułami–wiadomościami trwa 48 godzin, nad pozostałymi (kategoriami, portalami itp.) – tydzień. W tym czasie każdy zarejestrowany Wikireporter ma prawo wypowiedzieć się przeciw lub za skasowaniem.
 2. Zaleca się uzasadnić swój pogląd, choćby w dwóch słowach.
 3. Po ewentualnej przeróbce hasła nie wolno samowolnie usuwać z jego treści szablonu {{SdU}} oraz usuwać go z tej listy — dzieje się to dopiero po rozstrzygnięciu głosowania.
 4. Hasło może zostać wycofane przed okresem dwóch dni z listy, w momencie gdy po jego przeróbce zostanie osiągnięty konsensus w sprawie jego pozostawienia.
 5. Po upływie czasu głosowania na podstawie głosów i dyskusji podejmowana jest decyzja co do losu artykułu (zostawienia lub skasowania). Nie należy kasować haseł przed upłynięciem tego terminu, choćby sprawa wydawała się pozornie oczywista.
 6. W momencie, gdy zostanie zdecydowane, że hasło zostaje, należy przy jego zdejmowaniu z tej listy usunąć też szablon {{SdU}} i przenieść treść dyskusji z tej strony do strony dyskusyjnej danego hasła.

Strony do usunięcia[edytuj kod]

Schemat wpisywania stron:

 • Utwórz podstronę: Wikinews:Strony_do_usunięcia/RRRR:MM:DD:Tytuł newsa
 • Dodaj poniżej podstronę tak jak się dodaje szablon: Wikinews:Strony_do_usunięcia/RRRR:MM:DD:Tytuł newsa
 • Całość możesz wykonać ze strony artykułu używając linku w menu bocznym

Nowe wpisy prosimy dodawać na górze.