Przejdź do zawartości

Wikinews:O Wikinews

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
(Przekierowano z Wikinews:OW)
Logo Wikinews
Logo Wikinews

Wikinews to ogólnodostępny, wielojęzyczny serwis informacyjny oparty na technologii Wiki. Różni się od innych tego typu witryn tym, że każdy jego użytkownik (zarówno zarejestrowany, jak i niezarejestrowany) może redagować jego zawartość, dodawać nowe artykuły i tworzyć materiały dziennikarskie.

Materiały na Wikinews są wolnodostępne – można je swobodnie wykorzystywać pod warunkiem podania autorstwa. Gwarantuje to licencja Creative Commons Attribution 2.5.

Wikinews należy do projektów wspieranych przez Fundację Wikimedia. Serwis dostępny jest w języku polskim od 19 lutego 2005 roku.

Oprócz polskiej edycji dostępne są także wersje w innych językach, m.in.:

Dlaczego Wikinews jest wyjątkowe

 1. Dziennikarstwo obywatelskie. Wikinews to przykład dziennikarstwa obywatelskiego. Każdy może tutaj być reporterem i opisywać problemy, wydarzenia, ciekawostki ze środowiska, w którym żyje, choć ważne jest aby zachować neutralny punkt widzenia.
  • Nawet niezalogowany w serwisie internauta może redagować artykuły. Nie trzeba zamawiać tekstu. Można go napisać samemu.
 2. Automatyczna publikacja. Napisany news czy reportaż jest od razu widoczny na stronie. Nie jest konieczna procedura przedkładania tekstu do akceptacji jakimś specjalnym użytkownikom, chociaż istnieją pewne zasady określające jak powinno się redagować teksty w Wikinews.
  • Nie trzeba czekać na moderatora, który zaakceptuje poprawki, sprostowania, czy uzupełnienia z ostatniej chwili. Zmiany są widoczne natychmiast.
 3. Wiki jest proste. Pisanie artykułów jest proste jeżeli chodzi o edytowanie. Nie trzeba znać HTML, aby móc napisać nową wiadomość.
 4. Przede wszystkim informacja. Serwis ten jest tworzony, aby przede wszystkim dostarczyć informacji o aktualnych wydarzeniach. Jego celem nie jest dostarczanie rozrywki oraz nie jest to też forum wymiany poglądów, czy miejsce na kryptoreklamę.
  • Neutralny punkt widzenia to podstawa Wikinews. Artykuły nie są pisane, by przekonać do czegoś czytelnika albo wmówić mu coś.
  • Netykieta. W Wikinews nie ma komentarzy łamiących netykietę, a jeżeli takie się pojawią, są natychmiast usuwane. Celem projektu nie jest wciąganie internautów w niekończące się kłótnie.
  • Odpowiedzialność za tekst. Wikinews jest serwisem, w którym nie kopiuje się bezrefleksyjnie informacji z innych portali, nie łamie on praw autorskich, a informacje opublikowane są filtrowane pod kątem neutralnego punktu widzenia.
  • Jakość ważniejsza niż szybkość. Celem Wikinews nie jest to, aby jak najszybciej umieścić świeże informacje, tak by internauci trafiali przede wszystkim tutaj. Czasem artykuły tworzone są przez dłuższy czas, ale za to mają więcej różnych źródeł informacji.
  • Brak reklam. W serwisie nie ma nachalnych reklam, które zarówno w prasie papierowej, jak i na stronach internetowych rozpraszają uwagę i denerwują czytelników.
  • Sensacje nie są dla nas istotne. W serwisie nie jest ważne dążenie do przyciągania jak największej liczby czytelników sensacjami, aby zwiększyć wpływy od reklamodawców.
 5. Współdziałanie. Jeden artykuł może mieć wielu autorów. Nie musisz pisać od razu idealnego artykułu – możesz zacząć jednego dnia, a skończyć następnego, inni użytkownicy poprawią za ciebie literówki i drobne usterki, które przeoczyłeś.
  • Współdziałanie z Wikipedią. Jest to projekt siostrzany Wikipedii, dzięki czemu z jednej strony może ona być uzupełniana o linki do aktualnych wydarzeń opisywanych w Wikinews, a z drugiej strony w prosty sposób można w Wikinews wstawiać linki do Wikipedii, co w przypadku trudniejszych terminów, czy nieznanych spraw może być pomocne dla wielu czytelników.
  • Wielojęzyczność. Wikinews jest projektem pisanym w wielu językach. Dzięki tłumaczeniom bez zezwoleń na użycie cudzych tekstów można przybliżyć czytelnikom problemy, których nie zauważa prasa w Polsce. Obecnie istnieje 29 wersji językowych.
  • Wspólne repozytorium zdjęć i multimediów. Wikinews może korzystać ze zdjęć robionych przez wikimedian z całego świata umieszczonych na Wikimedia Commons. Natomiast zdjęcia robione przez Wikireporterów mogą być także wykorzystywane w innych projektach, m.in. w Wikipedii.
  • Współpraca z innymi serwisami. Podejmujemy współpracę z innymi serwisami, pozwalającymi na korzystanie z ich treści na wolnych licencjach zgodnych z licencją Wikinews.
 6. To twój serwis – możesz go rozwijać. Jest to projekt rozwijający się dzięki pomysłom jego użytkowników. Sam możesz także decydować np. jakie informacje powinny być wyróżnione na stronie głównej. Możesz proponować nowe rozwiązania, a w wielu przypadkach samemu je wprowadzać – np. zastosowanie różnego typu szablonów nawigacyjnych itp. rozwiązań.

Zobacz też