Przejdź do zawartości

Minister Sprawiedliwości ogłosił wszczęcie śledztwa w sprawie "Pandora Gate"

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 5 października 2023
Zdjęcie Zbigniewa Ziobry
Minister sprawiedliwości i Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro

Po publikacji materiałów pochodzących z prywatnego śledztwa Sylwestra Wardęgi, które ujawniły wieloletnie tuszowanie pedofilii w środowisku polskich youtuberów, Zbigniew Ziobro ogłosił natychmiastowe wszczęcie postępowania wyjaśniającego w Wydziale Dochodzeniowo-Śledczym Stołecznej Policji. O wszczęściu sprawy poinformował także premier Mateusz Morawiecki.

Streszczenie sprawy[edytuj | edytuj kod]

Stuu (znany także także Polski Pingwin, właśc. Stuart B.) to jeden z najpopularniejszych youtuberów nagrywających filmy o grze Minecraft skierowane do dziecięcej widowni. Działał on od 2011 roku i zgromadził na swoim głównym kanale na Youtube 4 mln subskrybentów, uczestniczył w wielu projektach Team X, jednak usunął się z życia publicznego w 2020 roku.

Tzw. Pandora Gate (której nazwa nawiązuje do otwarcia puszki Pandory) to skandal, który rozpoczął się 24 września po opublikowaniu filmu Miałam 14 lat, Stuu prosił mnie o zdjęcia. Czas na przerwanie milczenia, w którym bohaterka oskarża Stuu o próbę nawiązania z nią intymnej relacji. Youtuber, jak donosi bohaterka filmu, prosił ją o intymne zdjęcia i wykorzystywał swoją sławę, żeby ją uwieźć. W momencie opisywanego zajścia ofiara miała 14 lat.

Ujawnienie tych informacji spowodowało wysyp kolejnych wyznań kobiet, które oskarżały kolejnych znanych internetowych twórców. 27 września była partnerka oskarżyłą o uwiedzenie nieletniej i znęczanie się Jakuba "Gargamela" Chuptysia, a 29 września była partnerka oskarżyła o wykorzystywanie uzależnienia od narkotyków Krzysztofa Gonciarza.

Kolejnym ważnym wydarzeniem w sprawie była publikacja przez Sylwestra Wardęgę filmu w serwisie Youtube MROCZNA TAJEMNICA STUU I YOUTUBERÓW: PANDORA GATE (Boxdel, Dubiel, Fagata), w którym prezentował dowody zebrane w czasie prywatnego śledztwa. 3 października opublikował on film, w którym zawarł wiadomości SMS, rozmowy na Messengerze i nagrania głosowe Stuu, które były dostarczone mu przez ofiary.

Przedstawiał też próby tuszowania tej sprawy przez przyjaciół oskarżonego, m.in. Marcina Dubiela. Według Wardęgi (którego film spopularyzował termin Pandora Gate) ze względu na bardzo głębokie powiązania Stuu w środowisku polskich youtuberów, informatorzy w tej sprawie przez wiele lat nie byli w stanie nagłośnić swoich zeznań.

Wardęga ogłosił, że przed publikacją filmu poinformował odpowiednie służby. Premier Mateusz Morawiecki i Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro w swoich wystąpieniach poinformowali, że niezwłocznie zajęli się sprawą i rozpoczęli śledztwo Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego Stołecznej Policji, które ma zweryfikować oskarżenia zebrane w prywatnym śledztwie zespołu Wardęgi.

Źródła[edytuj | edytuj kod]