Przejdź do zawartości

Jan Paweł II nie będzie honorowym obywatelem Sosnowca – taką decyzję podjęli radni po burzliwej sesji Rady Miasta

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 25 maja 2024
Papież Jan Paweł II w Sosnowcu w 1999 r.

Sosnowieccy radni na sesji, która odbyła się w czwartek, 23 maja 2024 roku, zdecydowali, że Jan Paweł II nie będzie honorowym obywatelem miasta. Wniosek do biura Rady Miasta złożył jeden z mieszkańców, lokalny dziennikarz oraz działacz klubu Gazety Polskiej.


Złożono wniosek, aby Jan Paweł II został honorowym obywatelem miasta. Według przepisów, aby radni rozpatrzyli projekt, musi złożyć go grupa minimum 300 mieszkańców, przewodniczący komisji, komisja, trzech radnych lub prezydent. W tym wypadku jednak prezydent przychylił się do tego, by wniosek był rozpatrzony. Radni rządzącej koalicji zdecydowali jednak inaczej. Głosami 18 osób punkt został zdjęty z obrad, bo ich zdaniem od dawna sprawa budzi kontrowersje z powodu pedofilii w Kościele.

Pomnik Papieża Jana Pawła II w Sosnowcu-Zagórzu na Placu Papieskim

W czerwcu 1999 roku Jan Paweł II odwiedził Sosnowiec podczas siódmej pielgrzymki do Polski. W dzielnicy Zagórze w miejscu, które nazwano potem Placem Papieskim, Karol Wojtyła odprawił mszę i wygłosił homilię, czego świadkiem było nawet 400 tys. osób. W tym roku wypada 25. rocznica tego wydarzenia. Wizyta ta została uhonorowana nazwaniem imieniem Papieża placu, na którym odbyło się spotkanie a także pobliskie rondo a w miejscu, w którym lądował śmigłowiec z Papieżem powstała tablica pamiątkowa.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]