Przejdź do zawartości

Wioletta Kulpa obejmie mandat poselski po Macieju Wąsiku

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 17 czerwca 2024

W wyborach do Parlamentu Europejskiego mandat otrzymał Maciej Wąsik, w związku z czym mandat poselski przypadnie kolejnej osobie z największą liczbą głosów w ostatnich wyborach parlamentarnych na liście Prawa i Sprawiedliwości w okręgu 16, czyli Wioletcie Kulpie.

W wyborach parlamentarnych w 2023 roku w okręgu 16 Prawo i Sprawiedliwość otrzymało 5 mandatów. Szósty wynik na liście PiS zajęła Wioletta Kulpa. W związku z otrzymaniem mandatu w Parlamencie Europejskim przez Wioletta Kulpa, może ona objąć mandat poselski.

W poniedziałek rano w rozmowie z PAP Wioletta Kulpa potwierdziła, że obejmie mandat i wejdzie do klubu PiS.

Hołownia mówi o szansie wyjścia z kryzysu

[edytuj | edytuj kod]

20 grudnia 2023 roku Maciej Wąsik został skazany na 2 lata pozbawienia wolności, w związku z czym 21 grudnia 2023 roku Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Szymon Hołownia stwierdził wygaśnięcie jego mandatu poselskiego. Zarówno Wąsika, jak i Kamińskiego, postanowił uniewinnić Andrzej Duda. Kamiński oraz Wąsik odwołali się od postanowień marszałka o wygaśnięciu ich mandatów. Izba Kontroli Nadzwyczajnej uchyliła decyzję marszałka o wygaśnięciu mandatu Wąsika.

Szymon Hołownia w ubiegłym tygodniu stwierdził, że względu na kryzys konstytucyjny w Sądzie Najwyższy wstrzymywał się z publikacją postanowienia w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu Wąsik. Stwierdził też:

Dziś, kiedy Maciej Wąsik objął mandat do Parlamentu Europejskiego, widzę szansę na wyjście z tego kryzysu

Źródła

[edytuj | edytuj kod]