Przejdź do zawartości

Tusk: przyjęliśmy uchwałę o strefie buforowej na granicy z Białorusią

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 12 czerwca 2024
Donald Tusk (2023)

10 czerwca 2024 roku premier Donald Tusk przekazał, że na granicy z Białorusią powstanie strefa buforowa, która zostanie utworzona jako następstwo rozporządzenia MSWiA. Odniósł się także do kwestii szerokości strefy.

Tusk o strefie buforowej

[edytuj | edytuj kod]

Po wyjazdowym posiedzeniu rządu w Białymstoku szef rządu Donald Tusk poinformował o uchwale, która została podjęta przez Radę Ministrów, dotyczącą strefy buforowej na granicy z Białorusią:

Przyjęliśmy uchwałę, której konsekwencją praktyczną jest rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji o utworzeniu strefy przy granicy z Białorusią, o której głośno dyskutowano w ostatnich dniach. Elementy tego rozporządzenia konsultowaliśmy z zainteresowanymi stronami. Oczywiście chodzi tu o to, aby utrudnić przemyt nielegalnych migrantów przez granicę polsko-białoruską i żeby zbudować lepsze warunki dla służby, zarówno Straży Granicznej, jak i wojskowych i policji.

Tusk: będziemy szukali sposobów pomocy

[edytuj | edytuj kod]

Tusk, nawiązując do sytuacji ludzi mieszkających blisko granicy z Białorusią, zapowiedział:

Zdajemy sobie sprawę, że to zawsze budzi negatywne konsekwencje z punktu widzenia interesu mieszkańców. Podkreślamy w tej uchwale nietylko to, że doceniamy wysiłek i straty jakie ponoszą ludzie tu mieszkający z powodu wojny hybrydowej. Będziemy szukali sposbów pomocy, i użyjemy różnych dostępnych środków, aby pomóc mieszkańcom tej ziemi w związku z negatywnymi konsekwencjami wojny, a także, jeśli się pojawią, z negatywymi konsekwencjami utowrzenia tej specjalnej strefy.

Premier o szerokości strefy

[edytuj | edytuj kod]

Następnie Tusk przekazał, że:

Mówimy o kilkudziesięciu kilometrach, o dwustu metrach głębokości. Są miejsca w rezerwatach, gdzie ta strefa będzie szła w głąb około dwóch kilometrów, ale to są niedługie odcinki i one są związane z obecnością przemytników, którzy operują przede wszystkim na terenach zalesionych i nie bezpośrednio przy granicy, tylko właśnie w odległości kilometra, półtora, dwóch. Dlatego w tych miejscach strefa będzie szersza.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]