Przejdź do zawartości

Aleksander Miszalski wybrany Prezydentem Miasta Krakowa w II turze wyborów samorządowych 2024

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 21 kwietnia 2024
Aleksander Miszalski (2019)

21 kwietnia 2024 roku odbyła się II tura wyborów samorządowych. W Krakowie prezydentem miasta został wybrany Aleksander Miszalski.

Początkowo o stanowisko Prezydenta Miasta Krakowa chciało zabiegać 9 osób. Dwie z nich zrezygnowały zaraz przed wyborami: Jerzy Muzyk wycofał swoją kandydaturę i poparł Andrzeja Kuliga, Stanisław Mazur poparł natomiast Aleksandra Miszalskiego.

W pierwszej turze żaden z kandydatów nie zdobył 50 proc., a do drugiej tury weszli Gibała i Miszalski, który zdobył najwięcej głosów, mimo że sondaże faworyzowały Gibałę.

Kilka dni przed wyborami pojawił się sondaż dający Aleksandrowi Miszalskiemu 5 punktów proc. przewagi nad Łukaszem Gibałą. Natomiast lokalne struktury Prawa i Sprawiedliwości zachęcały do brania udziału w wyborach i niegłosowaniu na Aleksandra Miszalskiego, co można odebrać jako wsparcie Łukasza Gibały.

21 kwietnia 2024 roku odbyła się II tura wyborów samorządowych. Zaraz po zakończeniu ciszy wyborczej (o godz. 21:00) pojawił się sondaż exit poll. W trakcie liczenia wyniki zmieniały się wielokrotnie, ok. godz. 00:00 przewaga Miszalskiego nad Gibałą wynosiła zaledwie niecałe 2 tysiące głosów i od półtorej godziny ciągla malała. Ostatecznie jednak różnica wyniosła minimalnie ponad 2 punkty proc, właściwie idealnie pokrywając się z sondażem exit poll.

Wyniki II tury:

[edytuj | edytuj kod]

Źródła

[edytuj | edytuj kod]
Wiadomość z serwisu regionalnego województwa małopolskiego
Wikinews
Wikinews

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie małopolskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Krakowa, Nowego Sącza, Tarnowa, Dąbrowy Tarnowskiej lub Zakopanego
pozostałych miejscowości