Przejdź do zawartości

Andrzej Duda ułaskawił dwóch agentów CBA zamieszanych w aferę gruntową

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 27 kwietnia 2024
Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda postanowił ułaskawić agentów CBA, którzy byli powiązani z tzw. aferą gruntową. Skazani dostali wyrok jednego roku pozbawienia wolności.

Ułaskawieni przez prezydenta

[edytuj | edytuj kod]

Byli agenci zostali skazani za przestepstwo z art. 231 § 1 k.k. tj. za nadużycie uprawnień przez funkcjonariusza publicznego i inne przestępstwa. W tej samej sprawie zostali skazani, a później również ułaskawieni przez Dudę, Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik. Kancelaria Prezydenta przekazała, że:

Prezydent RP, podejmując decyzję o skorzystaniu z prawa łaski, miał na uwadze wyjątkowe względy państwowe, w tym zachowanie ładu konstytucyjnego i społecznego, polityczne oraz humanitarne.

Afera gruntowa

[edytuj | edytuj kod]

Afera gruntowa miała miejsce w 2007; doprowadziła ona do rozpadu koalicji rządowej, kiedy okazało się, że agenci CBA przekroczyli uprawnienia, organizując akcję prowokacyjną wobec biznesmentów, którzy twierdzili, że są w stanie odrolnić każdą działkę w Polsce przy pomocy ludzi z ministerstwa rolnictwa. Podstawieni przez CBA agenci mieli zaoferować łapówki, które miałyby trafić do ówczesnego wicepremiera i ministra rolnictwa, Andrzeja Leppera.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]