Przejdź do zawartości

2020-03-27: TSUE uznał za niedopuszczalne pytania polskich sądów o nowy system postępowania dyscyplinarnego

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 27 marca 2020

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał za niedopuszczalne wnioski prejudycjalne polskich sądów o nowy system postępowania dyscyplinarnego

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w połączonej sprawie uznał za niedopuszczalne dwa wnioski prejudycjalne dotyczących polskich przepisów z 2017 roku ustanawiających system postępowania dyscyplinarnego wobec sędziów.

TSUE stwierdził, że te postępowania przed sądami krajowymi, w których zadano te pytania, „nie wykazują żadnego łącznika z prawem Unii” i z tego powodu odrzucił pytania.

Pytania zostały zadane przez Sąd Okręgowy w Łodzi (SSO Ewa Maciejewska) i Sąd Okręgowy w Warszawie (SSO Igor Tuleya). Sąd Okręgowy w Łodzi zadał pytanie prowadząc sprawę roszczenia między miastem Łowicz a Skarbem Państwa o wypłatę dotacji celowych, natomiast Sąd Okręgowy w Warszawie pytanie prowadząc sprawę kryminalną trzech osób oskarżonych o przynależność do grupy mokotowskiej – gangu tzw. „obcinaczy palców”. Zadanie wniosków prejudycjalnych spowodowało zawieszenie tych spraw.

Źródła[edytuj | edytuj kod]