2019-12-01: 9 Targi Ciekawej Książki 2019 Łódź były czynne w dniach 22-24 listopada 2019 w hali Expo al. Politechniki 4

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 1 grudnia 2019

Hasło tegorocznych Targów to „Tak pisać, by słowom było ciasno, a myślom przestronnie”.

Teraz Targi, poprzednie edycje miały nazwę Salon Ciekawej Książki. Na Targach wystawiało się ok. 60 wystawców, w tym wydawnictwa zarówno duże (np. Nasza Księgarnia) jak i mniejsze czy lokalne (np. „Hamal”, „Księży Młyn”, „Literatura” czy Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego oraz Wydawnictwo Uczelniane Politechniki Łódzkiej).

Działały i inne podmioty mające w kręgu swoich zainteresowań książkę np. Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. marszałka Józefa Piłsudskiego (partner tych targów, obdarowująca wszystkich wlepką „biblioteka dla wszystkich”, oferujący zwiedzającym przez wszystkie dni Targów różnorodne formy pracy z książką), także Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego (organizująca strefę bookcrossingu czyli miejsce w którym książkę można wypożyczyć bezpłatnie lub zostawić dla innych) czy Biblioteka Miejska w Łodzi (lansująca określenie „jedno miasto – jedna biblioteka”).

Książkę pokazywały również księgarnie (np. „Ossolineum”) hurtownie książek, antykwariaty, instytucje kultury czy stowarzyszenia związane z rynkiem książki (np. Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, dalej pod kierownictwem Joanny Podolskiej, wydające książki, mapy np. mapka łódzkiego getta).

Ważnymi działaniami towarzyszącymi prezentacji książki były liczne spotkania autorskie m.in. z Aleksandrą Ziółkowską-Boehm, autorką wielu powieści historycznych z współczesnych dziejów Polski i USA, ale także opisującą Łódź z czasów swojego dzieciństwa i młodości „Ulica Żółwiego Strumienia”. Udane spotkanie autorskie miał Paweł Braun, dyrektor Biblioteki Miejskiej w Łodzi. Ale także wykłady w sali konferencyjnej np. „Nieoczywista Łódź filmowa” – przypomniano wszystkie filmy nakręcone w Łodzi , nie tylko te, o których wie wielu: ”Ziemia obiecana”, „Kingsajz”, „Vabank”, „Psy” czy „Edi”.

Interesujące były zorganizowane przez Ośrodek Kultury Łódź-Górna warsztaty literacko-plastyczne skierowane do dzieci, nawiązujące tematyką do przygód Stasia wróbelka – sztandarowa publikacja „Każdy w Łodzi skwerek zna Staś – wróbelek”.

Na stoisku Wydawnictwa Pedagogicznego ZNP nie mogłem się powstrzymać i stałem się właścicielem publikacji „Czytaj i myśl. Zderzenia literatury z fizyką".

Dorośli uczestnicy targów i czytelnicy książek mieli szansę poznać wiele historycznych ciekawostek o Łodzi na kilku stoiskach. Oprócz stoisk były wydzielone specjalne strefy: warsztatów, modelarstwa, kreatywnej zabawy i gier planszowych. Tu królowała gra Sacco di Roma. Natomiast w strefie modelarstwa królowały miniaturowe kolejki elektryczne, małe i duże zestawy, wiele lokomotyw, wagoników, stacji kolejowych, tuneli, domów, drzew.

I w ten sposób niepostrzeżenie zwiedzający wchodził na teren innych, acz połączonych Targów Gier Planszowych i Kreatywnej Zabawy Play-Arena.

Jedna z wystawiających firm to Księgarnia Artykułów Szkolnych i Biurowych, inne to Rynek Zabawek, Świat Modeli, Makieciarz, Rubiko.

Inna z firm, podłódzkie Abino oferowała nowe kostki dla dzieci, plastikowe, dające się zestawiać w różnorodne budowle, zwierzęta i wszelkie twory wykreowane przez dzieci, to jakby inna wersja znanych klocków Lego. Także oferowała gry edukacyjne m.in. nauka geografii serią „palcem po mapie” Świat, Azja, Europa, Polska, gwiazdozbiory. Dzieci, który trafiły do stoiska, mogły wziąć udział w konkursie z nagrodami polegającym na przenoszeniu kształtów szablonów na karton.

Spotkanie z książką i zabawa nie mogą być drogie, dlatego bilet jednorazowy na obie części targów kosztował 5 zł a dla dzieci do lat 10 wstęp był bezpłatny.

A w końcowej części budynku odbywał się XXXVIII Festiwal Zdrowia i Niezwykłości.

Dodatkowe informacje:

  • Alicja Zboińska „Targi książki i gier planszowych” „Kocham Łódź” („Dziennik Łódzki” dodatek tygodniowy w piątki) 22 listopada 2019 s. 03.
  • Patrycja Wacławska „Od dziś do niedzieli: w Expo Łódź gratka dla miłośników książek" „Dziennik Łódzki" 22 listopada 2019 r.

Fotorelacja[edytuj | edytuj kod]

.