Przejdź do zawartości

Velostrada Katowice - Sosnowiec: po wyroku WSA miasto odpusza a Pietrzak B.B. wnosi skargę do WSA

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 19 lipca 2024
Metropolia Idei o Velostradzie Katowice - Sosnowiec
Lex Burowiec - sporna działka na Burowcu
Wązóz po linii kolejowej w którym miałaby przebiegać velostrada
Metropolia Idei - jak naprawić Velostradę Katowice - Sosnowiec
Metropolia Idei - prowadzący spotkanie Przemysław Jedlecki
Metropolia Idei - Adrian Sklorz przezentujący Zielony Burowiec


Sprawa budowy Velostrady GZM nr 1 łączącej Zagłębie i Śląsk w przebiegu Sosnowiec - Katowice toczy się dalej: metropolia GZM i Sosnowiec przeprowadziły konsultacje; miasto Katowice postanowiło się nie odwoływać od decyzji Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w sprawie osiedla na działce leżącej na trasie Velostrady natomiast inwestor, spółka Pietrzak B.B. poinformowała o wniesieniu skargi do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

W maju 2024 firma DMK inżynieria przekazała koncepcję Velostrady nr 1 Katowice - Sosnowiec. Koncepcja ta wykazała problemy związane m.in. z własnością gruntów, które utrudniają jej korzystne wytyczenie. Część spornych działek należy do spółki Pietrzak B.B., której sprawa stałą się głośna medialnie pod nazwą “Lex Burowiec”, gdzie spółka Pietrzak BB chce wybudować w śladzie potencjalnej velostrady osiedle mieszkaniowe.

Swoję analizę i opinie dotyczące koncepcji przedstawiły organizację społeczne, w tym Rowerowe Katowice i najbardziej zaangażowany w sprawę Zielony Burowiec. W analizie przedstawiono szereg odstępstw od przyjętych przez Metropolię GZM standardów. Zaznaczono miedzy innymi, że przez projekt osiedla powoduje, że na Burowcu Velostrada przestaje być Velostradą.

Chcielibyśmy publicznie zadać tu pytanie. Kiedy konsultacje koncepcji przebiegu drogi rowerowej Katowice - Sosnowiec z mieszkańcami miasta i regionu w obecności zleceniodawcy i projektanta? Pytań jest wiele, wątpliwości równie tyle

- pytały Rowerowe Katowice.

Przygotowana koncepcja jest w wielu miejscach nie do zaakceptowania. Nie dajmy zgody na kolejny rowerowy bubel tym razem ufundowany przez Górnośląsko - Zagłębiowską Metropolię

— na miediach społecznościowych napisały Rowerowe Katowice.

W związku z tym GZM ogłosiło krótkie konsultacje, które trwały do końca czerwca. Jak podaje Metropolia, udostępnione ankiety wypełniło około 1000 osób, chociaż jak wskazywała strona społeczna zawierały one błędy, jak na przykład założenie, że ludzie podróżują tylko pomiędzy stałymi punktami lub co ważniejsze, zakładała, że ludzie wykorzystują rower tylko w jeden sposób albo do rekreacji, albo transportu, albo turystyki, albo sportu. Konsultacje dotyczące sosnowieckeigo odcinka ogłosiło również miasto Sosnowiec, które trwały od 5 do 19 lipca.

19 czerwca natomiast we współpracy z katowicką redakcją Gazety Wyborczej odbyły się warsztaty w ramach Metropolii Idei poświęcone koncepcji Metropolitalnej Trasy Rowerowej łączącej Katowice i Sosnowiec. Ich uczestnicy- mieszkańcy Metropolii, aktywiści miejscy, przedstawiciele środowisk rowerowych wspólnie oceniali przedstawioną koncepcję i zastanawiali się jak, można ją zmienić. Oprócz najbardziej kontrowersyjnej działki na Burowcu i wymuszonego przez to przebiegu zwracano uwagę między innymi na konieczność przeprojektowania przecięć z ulicami: Hallera, Bogucicką i Borki czy konieczność poszerzenia przepustu pod linią kolejową nr 161. Po warsztatach odbyła się rozmowa z osobami związanymi z proejktem. Wśród nich był Marcin Dworak — odpowiedzialny za nowoczesną mobilność w Metropolii GZM i Paweł Sucheta, który w UM Katowice odpowiada za inwestycje rowerowe.

Paweł Sucheta przypominał że trasie velostrady jest dziś ok. 250 nieruchomości z czego 150 nie znajduje się w dyspozycji miasta. Do liczby tej odnisół się Marcin Dworak w wywiadzie dla Radia EM, że owszem działek jest 250 ale właścicieli tylko 50. Jeszcze na spotkaniu padła informacja, że jeszcze kilka lat temu niektóre działki, które są dziś prywatne były w rękach Skarbu Państwa (idea sięga 2014 roku, własność niektórych działek zmieniłą się w gudniu 2016). W tym samym wywiadzie dla Radia Em Marcin Dworak wspomina, ze miasto Czeladź, by uniknąć podobnego problemu jak jest w Katowicach wprowadziło dla terenów pod velostrady odpowiednie zapisy w planie zagospodarowania by móc użyć terenów pod cele publiczne, co ułatwia pozyskanie działek.

W trakcie spotkania była poruszana także kwestia wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w sprawie działki na Burowcu, która stoi na przeszkodzie rowerostrady. Wspomniano, że skoro wyrok jest korzystny dla projektu Velostrady, by próbowano jednak pozyskać działkę od developera. Wałdze Miasta Katowice w tym czasie nie miały jeszcze sprezyzowanego stanowiska względem odwołania do wyroku Sądu. Ostatecznie jednak Władze Katowic postanowiły nie wnosić skargi. Prawo takie przysługiwało także inwestorowi, spółce Pietrzak B.B., który postanowił skorzystać z tego prawa i poinofrował, że skarga na wyrok została wniesiona.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]