Przejdź do zawartości

2012-12-10: Jak wyglądały przygotowania do konkursu Wiki Lubi Zabytki 2012

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 10 grudnia 2012

Konkurs Wiki Lubi Zabytki 2012 rozpoczął się 1 września 2012. Przygotowania do konkursu trwały kilka miesięcy i zaangażowało się w nie około 40 osób. Większość z nich wykonywała żmudne prace związane z porządkowaniem i dopracowywaniem tabelek zawierających wykazy zabytków, a przypomnijmy, że w obecnej chwili do rejestru polskich zabytków nieruchomych jest wpisanych ponad 63 tysiące obiektów. O tym, jak wyglądały przygotowania "od kuchni" rozmawialiśmy z panią Elą, redagującą Wikipedię pod pseudonimem Alenutka.


Wikinews: W jaki sposób dowiedziała się Pani o konkursie Wiki Lubi Zabytki?

Alenutka: O konkursie dowiedziałam się w ubiegłym roku, szukając jakichś informacji w Wikipedii. Dzisiaj już nie pamiętam, o jakie informacje chodziło, pamiętam natomiast, że od razu uznałam ten projekt za niezwykle cenny i godny włączenia się w niego. Po wielokroć w swoim już stosunkowo długim życiu przekonałam się, jak prawdziwie jest przysłowie "cudze chwalicie, swego nie znacie". Z racji wykonywanego zawodu miałam możliwość poznania licznych ciekawych i znanych zakątków nie tylko w Europie, po czym ze zdziwieniem zauważałam, że to co jest tuż obok mnie, albo tylko nieco dalej jest równie piękne, unikalne, godne poznania. Kiedy w zeszłym roku przeczytałam o WLZ, natychmiast zrobiłam sobie zestawienie brakujących zdjęć w mojej rodzinnej miejscowości i w miejscach, gdzie będę podczas urlopu. Fotograf ze mnie żaden, więc miałam sporo wątpliwości, czy ów urlopowy fotograficzny "plon" jest cokolwiek wart, ale zdobyłam się na odwagę i założyłam konto, po czym przy pomocy "dobrych ludzi" z Wikipedii przeszłam chrzest bojowy i udało mi się umieścić na Commons, a potem w wykazach WLZ trochę zdjęć. Nie muszę chyba dodawać, że byłam bardzo, ale to bardzo dumna, chociaż jakość zamieszczonych zdjęć absolutnie mnie do tego nie upoważniała.

Liczba współrzędnych dodanych do tabel z wykazami zabytków wg powiatów – stan na dzień 8 sierpnia 2012.
...i ta sama mapa miesiąc później – stan na 9 września 2012.
Zdjęcie zabytkowego dom przy ul. Sienkiewicza 17 w Mielcu, załadowane przez Alenutkę w ramach konkursu Wiki Lubi Zabytki 2011.

Na czym polegał Pani wkład w tegoroczny konkurs Wiki Lubi Zabytki?

W tym roku odważyłam się wejść na poziom wyżej i zaczęłam edytować wykazy zabytków. W pierwszej kolejności zajęłam się rodzinnym województwem podkarpackim, w którym uzupełniałam koordynaty, dodawałam znajdujące się już na Commons zdjęcia, korygowałam adresy, daty wpisów do rejestru bądź numery decyzji oraz nazwy zabytków. Kiedy uznałam, że na tym terenie dokonałam już wszystkiego, co jestem w stanie zrobić, zabrałam się za województwo warmińsko-mazurskie.

Z tego, co pamiętam, dane w tabelkach w tym województwie było dość mocno zaniedbane z powodu małej liczby aktywnych wikipedystów na tym obszarze.

To prawda. Wykaz zabytków na Warmii i Mazurach wymagał w pierwszej kolejności dość banalnej, choć wielce czasochłonnej zamiany wersalików na podrzędne. Przyznam, że jest dla mnie zagadką, dlaczego wykaz zabytków Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Olsztynie został sporządzony z "wciśniętym" klawiszem Caps Lock? Poza owymi "drobnymi redakcyjnymi" zmianami w wykazie trzeba było scalić zabytki z tymi samymi numerami decyzji w zespoły, dodać ich koordynaty, a także uporządkować je alfabetycznie według adresów (pozornie może mało to istotne, jednakże dla osób, które zechcą się przyłączyć do fotografowania zabytków dość znaczące, bo dające kompletny wykaz obiektów pod konkretnym adresem).

Czy podczas korygowania tabelek często natrafiała Pani na błędy lub nieścisłości?

Podczas edytowania wykazu w województwie warmińsko-mazurskim stworzyłam liczącą 9 stron listę pytań i wątpliwości, którą 11 listopada 2012 r. wysłałam do olsztyńskiego Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Niestety, do dzisiaj nie dostałam żadnej odpowiedzi. Mam świadomość, że wyjaśnienie tylu wątpliwości jest czasochłonne i być może odpowiedź na moje pytania jest wciąż w opracowaniu, jednak brak jakiejkolwiek reakcji na mój list (chociażby typu "odpowiemy jak tylko czas nam na to pozwoli") jest trochę... zastanawiający, zniechęcający, aby nie użyć innych określeń. Chyba się nie mylę, że zadania WUOZ i idea konkursu Wiki Lubi Zabytki mają punkty styczne, dlatego marzyłaby mi się prawdziwa współpraca, uznająca nasz "wolontariuszy" wkład w propagowanie polskich zabytków.

Jakie ma Pani pomysły na usprawnienie przygotowań do przyszłorocznej edycji konkursu WLZ?

Utworzone i edytowane przez spore grono wikipedystów wykazy zabytków wymagają jeszcze licznych uzupełnień i poprawek. Wszystkim nam byłoby prościej, gdybyśmy znali ogólne zasady obowiązujące przy tworzeniu rejestrów Wojewódzkich Urzędów Ochrony Zabytków i Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Bardzo często się zdarza, że napotykamy na rozbieżności pomiędzy wykazami i nie wiemy, jak je interpretować, ani do kogo się zwracać z prośbą o wyjaśnienie. Ponadto w perspektywie (mam nadzieję) kolejnej edycji Konkursu WLZ w następnym roku, priorytetem wydaje się być uzyskanie wykazu zabytków, które zostały dopisane do rejestrów w ostatnim okresie, co pozwoliłoby nam na znacząco mniej czasochłonną aktualizację. Może patronujący konkursowi Wiki Lubi Zabytki Narodowy Instytut Dziedzictwa mógłby być pomocny w tej kwestii?

Co chciałaby Pani nam powiedzieć na zakończenie rozmowy?

Gratuluję wszystkim laureatom tegorocznej edycji Konkursu i wyrażam nadzieję na spotkanie w roku przyszłym.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]