Przejdź do zawartości

2013-09-26: Wystawa fotografii Wiki Lubi Zabytki we Wrześni

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 25 września 2013

W holu nowego budynku Zespołu Szkół Politechnicznych im. Bohaterów Monte Cassino we Wrześni, przy ul. Wojska Polskiego 1, otwarta została wystawa fotografii Wiki Lubi Zabytki.

Rozpoczęcie wystawy uświetniły prezentacje uczniów - Dawida Wąsiewicza, Damiana Tomczyka i Marcina Laseckiego - którzy biorą udział w stworzonym przez nauczyciela Zespołu Szkół Politechnicznych pana Rafała M. Sochę Wikiprojekcie Powiat wrzesiński. Przedsięwzięcie to ma na celu wzbogacenie istniejących już w Wikipedii artykułów dotyczących powiatu wrzesińskiego, edycję nowych artykułów, w szczególności o miejscach godnych uwagi, zabytkach, ale także historii i ludziach związanych z powiatem, czy tłumaczenie artykułów na języki obce. W uroczystości uczestniczył pan Sebastian Mazurkiewicz - dyrektor Muzeum Regionalnego im. Dzieci Wrzesińskich we Wrześni, który przybliżył zasady ochrony dziedzictwa kulturowego. Wystawę uroczyście otworzył pan Bogdan Nowak - dyrektor Zespołu Szkół Politechnicznych.

Wiki Lubi Zabytki to otwarty konkurs fotograficzny organizowany przez Stowarzyszenie Wikimedia Polska, którego celem jest sfotografowanie wszystkich obiektów posiadających status zabytku nieruchomego i wpisanych do wykazów zabytków prowadzonych przez Wojewódzkich Konserwatorów Zabytków. Konkurs jest częścią światowej inicjatywy Wiki Loves Monuments. W polskiej edycji konkursu w 2012 wzięło udział 679 uczestników, którzy załadowali do repozytorium wolnych mediów Wikipedii – Wikimedia Commons, ponad 51 tys. zdjęć polskich zabytków. Pod względem liczby przesłanych zdjęć Polska zajęła wtedy pierwsze miejsce wśród wszystkich krajów biorących udział w konkursie.

Na wystawie zaprezentowano 14 plansz z najlepszymi fotografiami. Wstęp jest wolny w godzinach pracy szkoły – od poniedziałku do piątku. Wystawa będzie gościć we Wrześni do 8 października.

Fotorelacja

[edytuj | edytuj kod]