2012-12-07: Jak powstała polska fotografia wyróżniona w konkursie Wiki Loves Monuments
Zdjęcie zespołu dworsko-folwarcznego we wsi Komorniki autorstwa Marka Ząbczyka, polskiego wikipedysty o pseudonimie Zetem, zajęło 12 miejsce w międzynarodowym konkursie fotograficznym Wiki Loves Monuments 2012.
W największym konkursie fotograficznym na świecie wzięło udział ponad 15 tysięcy osób, które wzbogaciły zasoby Wikipedii o ponad 350 tysięcy fotografii zabytków. W finale na poziomie światowym wzięły udział 324 zdjęcia, nadesłane przez komisje konkursowe z 33 krajów. Oficjalne ogłoszenie wyników nastąpiło 3 grudnia około godziny 15:00.
Werdykt jury dotyczący zdjęcia pana Marka Ząbczyka brzmi następująco: "Jest to świetne ujęcie opuszczonego dworu. Zdjęcie ukazuje ponury klimat miejsca, które prawdopodobnie jest skazane na zagładę i dokumentując budynek, który zdaje się wołać o pomoc, odbudowanie. Na pierwszy plan wysuwa się czerwony kolor cegieł i walącego się dachu, dając wrażenie wystarczająco silne, by pominąć techniczne uwagi, dotyczące szumu na niebie i w zacienionych miejscach."
Marek Ząbczyk jest mieszkańcem Polkowic, małego, lecz jak twierdzi pięknego miasteczka na Dolnym Śląsku. Pracuje w jednym z oddziałów KGHM Polska Miedź. W wolnych chwilach rzeźbi w drewnie oraz fotografuje. Jego rzeźby określane są potocznie jako "świątki", chociaż diabełki, które bardzo lubi rzeźbić, trudno tak nazwać. Największą jego pasją jest jednak fotografia. "Fotografuję od zawsze." - mówi Zetem. "Początki mojej przygody z fotografią są podobne, jak w przypadku większości fotografujących. Moje aparaty to po kolei: Druch, Smiena, Zenit, a w piwnicy miałem ciemnię fotograficzną z pełnym wyposażeniem. Fotografia cyfrowa dała mi, jak wszystkim fotografującym, większe możliwości i nowe wyzwania."
Zetem postawił sobie za punkt honoru sfotografowanie wszystkich ciekawych miejsc i zabytków w jego okolicy. Rozpoczął od Polkowic i teraz posuwa się coraz dalej. W kieszeni zawsze nosi aparat kompaktowy Casio EX-H20E, którym wykonał m. in. zdjęcie "U podnóża Gór Świętokrzyskich" nagrodzone w konkursie w Panoramio. Nie ogranicza się jednak do fotografowania zabytków, próbuje swoich sił we wszystkich dziedzinach fotografii.
Budowa dworu, którego ruiny uwiecznił na zdjęciu pan Marek, została zapoczątkowana prawdopodobnie w XV wieku. Tak opowiada o okolicznościach, w których wykonał fotografię:
"Składające się z kilkunastu budynków i zajmujące dość duży obszar, ruiny zespołu dworsko-folwarcznego w Komornikach, mimo, że są zabytkami, to jednak nie stanowią żadnej atrakcji turystycznej. Są natomiast bardzo wdzięcznym obiektem dla fotografujących. Na kominie starej gorzelni jest gniazdo bocianów. Każdego roku zasiedla je para tych pięknych ptaków i zawsze dochowuje się potomstwa. Fantastyczny jest widok jak młode uczą się latać.
W starych wnękach drzwi i okien rosną różne rośliny, czasem kwitną i wygląda to wtedy tak, jakby ktoś w ruinach hodował kwiatki na parapecie. Bardzo lubię to fotografować. Budynki uwidocznione na wyróżnionym zdjęciu próbowałem sfotografować wiele razy, ale nic z tego nie wychodziło. Są one zwrócone są na północ, więc słońce oświetlało je zawsze od tyłu, a interesująca mnie strona była w głębokim cieniu i na dodatek zasłonięta drzewami. Trzeba było poczekać, aż drzewa stracą liście, będzie odpowiednie światło, a na niebie chmury dodające zdjęciu dramaturgii. Udało mi się to osiągnąć w pewne kwietniowe popołudnie, kiedy chcąc wykorzystać sprzyjające warunki wykonałem całą serię zdjęć. Jedno wysłałem na konkurs, a inne w wersji czarno-białej, nosi tytuł piosenki, Budki Suflera „Jest taki samotny dom” (z płyty „Cień Wielkiej Góry”). Czaro-białe zdjęcie z przerysowanymi chmurami na niebie i bezlistnymi gałęziami drzew, potęguje ten ponury specyficzny klimat i wydaje mi się, że jest dobrą ilustracją tej piosenki. Robiąc te zdjęcia chciałem uchwycić klimat mojej ulubionej piosenki, a wysyłając je do Wikipedii, chciałem nie tylko zilustrować zabytek, ale także pokazać, że stare niepotrzebne nikomu ruiny, też mogą być piękne."
Pan Marek podsumowuje swoją fotograficzną pasję następująco: "Chciałbym robić dobre zdjęcia, więc ciągle się uczę fotografowania, a im więcej się uczę, tym lepiej widzę, jak mało umiem."
Materiał do tego artykułu przygotował reporter Wikinews |