2011-04-07: Japonia: silne wstrząsy sejsmiczne w prowincjach Miyagi oraz Iwate

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 7 kwietnia 2011

W czwartek o godzinie 23.32 (16.32 czasu polskiego) w prowincjach Miyagi oraz Iwate w północno-wschodniej Japonii, miały miejsce silne wstrząsy sejsmiczne. Według USGS wstrząsy miały siłę 7,1 w skali Richtera

Według informacji podanych przez policję i straż pożarną z prefektury Miyagi, w wyniku trzęsienia ziemi doszło do wycieków gazu oraz pożarów. Służby medyczne otrzymały wiele informacji o rannych i poszkodowanych osobach.

Według Paula Caruso geofizyka z Amerykańskich Służb Geologicznych (USGS), hipocentrum wstrząsów znajdowało się na podobnej głębokości i na tym samym terenie, co podczas trzęsienia 11 marca. Na podstawie tych danych amerykańskie centrum monitorujące trzęsienia ziemi zakwalifikowało czwartkowe trzęsienie ziemi jako jeden z najsilniejszych wstrząsów wtórnych po tragicznych w skutkach wstrząsach z 11 marca.

Hipocentrum trzęsienia ziemi znajdowało się pod dnem oceanu na głębokości 49 km, w odległości 66 km na wschód od miejscowości Sendai - stolicy prefektury Miyagi.

Japońska agencja meteorologiczna zaraz po trzęsieniu ziemi ogłosiła ostrzeżenie przed tsunami. Fala jednak nie powstała i ostrzeżenie zostało zniesione około 1 w nocy czasu lokalnego.

Sytuacja w elektrowniach jądrowych[edytuj | edytuj kod]

W momencie wstrząsów wszystkie elektrownie jądrowe znajdujące się w obrębie terenu dotkniętego trzęsieniem ziemi automatycznie się wyłączyły. W związku z zatrzymaniem pracy elektrowni w prefekturach Miyagi, Akita i Aomori zostały mocno ograniczone dostawy prądu.

Japońska Agencja Bezpieczeństwa Nuklearnego poinformowała, że w elektrowni atomowej Onagawa nie działają dwie z trzech jednostek zasilania zewnętrznego.

Firma Tohoku Electric Power Co. poinformowała, że zostało uszkodzone zewnętrzne zasilanie w reaktorze nr 1 elektrowni Higashidōri. Do chłodzenia basenu ze zużytymi prętami paliwowymi wykorzystywany jest tam generator awaryjny.

Firma Tokyo Electric Power Co. (TEPCO) zarządzająca elektrowniami w prefekturze Fukushima poinformowała, że nie odnotowano w nich żadnych nowych uszkodzeń ani wzrostu radioaktywności po wstrząsach. Jednak wkrótce po trzęsieniu ziemi wszyscy pracownicy zabezpieczający uszkodzone reaktory elektrowni Fukushima Daiichi zostali ewakuowani z terenu siłowni. Wkrótce pozwolono im wrócić do pracy.

Źródła[edytuj | edytuj kod]