Przejdź do zawartości

2011-03-18: Japonia: ponad 6000 ofiar, napływa pomoc ze świata

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 18 marca 2011

Mija tydzień od wielkiego trzęsienia ziemi w Japonii. Liczba zabitych przekroczyła 6000. Ponad 285 000 ludzi nadal przebywa w schronach i tymczasowych schroniskach. Drugi dzień trwa akcja chłodzenia reaktorów siłowni jądrowej Fukushima Dai-ichi armatkami wodnymi.

Mija tydzień od tragicznego trzęsienia ziemi w Japonii i tsunami, które po nim nastąpiło. O 14:46 w Japonii rozległy się syreny a ofiary uczczono minutą ciszy.

Ponad 285 000 ludzi nadal przebywa w ponad 2 000 schronach i tymczasowych schroniskach w 15 dotkniętych kataklizmami prefekturach. W trzech najbardziej zniszczonych okręgach ewakuowanych pozostaje 265 000 ludzi w 1 900 schronach. Z tej liczby aż 60% to mieszkańcy prefektury Miyagi. Po 47-48 tysięcy ludzi pochodzi z prefektur Fukushima i Iwate.

Nadal nie wiadomo kiedy ludzie będą mogli zacząć odbudowywać swoje domy. Ich pobyt w schroniskach może potrwać kilka tygodni. Wczoraj informowano o śmierci 14 starszych ludzi w schronach z uwagi na brak leków. Służby ratownicze mają problemy z dostarczeniem zaopatrzenia do wszystkich miejsc w których przebywają poszkodowaniu. Brakuje paliwa, kierowców, wiele dróg jest zablokowanych.

Chiny i Korea Południowa zapowiedziały w czwartek wysłanie do Japonii zapasów produktów naftowych, w tym benzyny. Rzeczniczka chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Jiang Yu poinformowała o wysyłce prawie 12 milionów litrów benzyny i 12 milionów oleju napędowego.

Południowokoreańska firma S-OIL wyśle do Japonii o 110 milionów litrów produktów ropopochodnych więcej niż przewidują normalne dostawy. Dwie inne firmy naftowe z Korei Południowej dostarczą do początku kwietnia 90 milionów litrów paliw i innych substancji ropopochodnych.

Francuski koncern jądrowy AREVA wysłał do Fukushimy 10 000 skafandrów ochronnych, 20 000 par rękawic i 3 000 masek. Stroje chroniące przy pracach w niebezpiecznych warunkach dotrą do Japonii w piątkową noc. Francuski gigant energetyczny EDF, operator francuskich elektrowni jądrowych, wyśle też w piątek 100 ton kwasu borowego. W środę 52 tony tej substancji wysłała Korea Południowa.

Akcja chłodzenia reaktorów elektrowni Fukushima Dai-ichi trwa. Wczorajsza akcja polewania reaktora z armatek wodnych jest kontynuowana. Zmniejszenie się promieniowania, które w niektórych miejscach elektrowni sięga 20 mSv/h, pozwoli na położenie do soboty kabli zasilających, które umożliwią wznowienie pracy przez układy chłodzenia w reaktorach nr 1 i nr 2. Na razie zamontowano skrzynkę rozdzielczą w pobliżu bloku nr 1.

Źródła[edytuj | edytuj kod]