2011-03-17: Japonia: liczba ofiar śmiertelnych przekroczyła 5000

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 17 marca 2011

Liczba ofiar śmiertelnych zeszłotygodniowego trzęsienia ziemi i tsunami, które po nim nastąpiło, przekroczyła 5000. Na najbardziej dotkniętych obszarach powoli przywracana jest łączność i zaopatrzenie. Trwa też awaria w elektrowni jądrowej Fukushima Dai-ichi.

Oficjalny bilans ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi w Japonii przekroczył w czwartek 5000. Wiele tysięcy ludzi pozostaje zaginionych.

Najbardziej dotknięte kataklizmami obszary borykają się z ujemnymi temperaturami i brakiem zaopatrzenia (paliwa do kotłowni, leków, żywności). Dla ratowników sprowadza się odzież zimową i narciarską z innych części kraju.

Powoli przywracana jest łączność komórkowa i stacjonarna. W miarę jak operatorzy linii autobusowych sprowadzają kierowców i otrzymują paliwo, wraca też komunikacja między miastami.

W miastach, które nie doznały strat, rozpoczęły się zbiórki pieniędzy na pomoc poszkodowanym, często prowadzone przez znane osoby czy drużyny sportowe.

Fukushima Dai-ichi[edytuj | edytuj kod]

Trwa akcja opanowywania sytuacji awaryjnej w EJ Fukushima Dai-ichi. Największe obawy budzie obecnie świeżozużyte paliwo jądrowe zgromadzone w basenach reaktora nr 3. Wczoraj przeprowadzono kilka zrzutów wody na blok nr 3 ze śmigłowców wojskowych. Wydaje się, że nie przyniosły one znaczących rezultatów, gdyż poziom promieniowania wokół reaktora spadł z 3,780 mSv fo 3,752 mSv.

Obecnie sprawdzana jest możliwość wrzutu wody do basenów za pomocą policyjnych samobieżnych armatek wodnych. W gotowości jest 11 pojazdów, mogących w ciągu minuty wyrzucić 4 tony wody na odległość 15 metrów i wysokość 30 metrów. Operacja wymaga jeszcze uruchomienia pomp do napełniania zbiorników samochodów i usunięcia szczątków blokujących drogi dojazdowe. Do elektrowni zmierzają też wojskowe amerykańskie pompy na samochodach. Korea Południowa wysłała zaś 1/6 swoich zapasów kwasu borowego.

W czwartek ma być też zaczęty remont linii wysokiego napięcia, które pozwolą na wznowienie pracy układów chłodzenia w uszkodzonych blokach elektrowni, również w wyłączonych blokach 5 i 6, gdzie też rośnie temperatura w basenach z chłodzonym zużytym paliwem jądrowym.

Władze poinformowały także, że nikt z ewakuowanej ludności nie został napromieniowany i nie przeszedł pełnej dekontaminacji. Środki zaradcze u kilkudziesięciu osób ograniczyły się do oczyszczenia odzieży.

Źródła[edytuj | edytuj kod]