2011-03-17: Japonia: liczba ofiar śmiertelnych przekroczyła 5000
- 2011-05-09: CEPCO zgodziła się wyłączyć EJ Hamaoka
- 2011-05-09: Fukushima: do budynku reaktora nr 1 weszli ludzie
- 2011-04-12: Fukushima: łączna ocena INES awarii podniesiona do 7. stopnia
- 2011-04-11: Japonia: silne wstrząsy w pobliżu elektrowni Fukushima I
- 2011-04-08: Japonia: wyciek wody z elektrowni atomowej Onagawa
Liczba ofiar śmiertelnych zeszłotygodniowego trzęsienia ziemi i tsunami, które po nim nastąpiło, przekroczyła 5000. Na najbardziej dotkniętych obszarach powoli przywracana jest łączność i zaopatrzenie. Trwa też awaria w elektrowni jądrowej Fukushima Dai-ichi.
Oficjalny bilans ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi w Japonii przekroczył w czwartek 5000. Wiele tysięcy ludzi pozostaje zaginionych.
Najbardziej dotknięte kataklizmami obszary borykają się z ujemnymi temperaturami i brakiem zaopatrzenia (paliwa do kotłowni, leków, żywności). Dla ratowników sprowadza się odzież zimową i narciarską z innych części kraju.
Powoli przywracana jest łączność komórkowa i stacjonarna. W miarę jak operatorzy linii autobusowych sprowadzają kierowców i otrzymują paliwo, wraca też komunikacja między miastami.
W miastach, które nie doznały strat, rozpoczęły się zbiórki pieniędzy na pomoc poszkodowanym, często prowadzone przez znane osoby czy drużyny sportowe.
Fukushima Dai-ichi
[edytuj | edytuj kod]Trwa akcja opanowywania sytuacji awaryjnej w EJ Fukushima Dai-ichi. Największe obawy budzie obecnie świeżozużyte paliwo jądrowe zgromadzone w basenach reaktora nr 3. Wczoraj przeprowadzono kilka zrzutów wody na blok nr 3 ze śmigłowców wojskowych. Wydaje się, że nie przyniosły one znaczących rezultatów, gdyż poziom promieniowania wokół reaktora spadł z 3,780 mSv fo 3,752 mSv.
Obecnie sprawdzana jest możliwość wrzutu wody do basenów za pomocą policyjnych samobieżnych armatek wodnych. W gotowości jest 11 pojazdów, mogących w ciągu minuty wyrzucić 4 tony wody na odległość 15 metrów i wysokość 30 metrów. Operacja wymaga jeszcze uruchomienia pomp do napełniania zbiorników samochodów i usunięcia szczątków blokujących drogi dojazdowe. Do elektrowni zmierzają też wojskowe amerykańskie pompy na samochodach. Korea Południowa wysłała zaś 1/6 swoich zapasów kwasu borowego.
W czwartek ma być też zaczęty remont linii wysokiego napięcia, które pozwolą na wznowienie pracy układów chłodzenia w uszkodzonych blokach elektrowni, również w wyłączonych blokach 5 i 6, gdzie też rośnie temperatura w basenach z chłodzonym zużytym paliwem jądrowym.
Władze poinformowały także, że nikt z ewakuowanej ludności nie został napromieniowany i nie przeszedł pełnej dekontaminacji. Środki zaradcze u kilkudziesięciu osób ograniczyły się do oczyszczenia odzieży.
Źródła
[edytuj | edytuj kod]- Govt: water spraying could not be delayed – NHK, 16 marca 2011
- Fukushima plant begins to install new power lines – NHK, 16 marca 2011
- SDF helicopters dumping water on No.3 reactor – NHK, 16 marca 2011
- Attempts to refill fuel ponds – World Nuclear News, 17 marca 2011