Przejdź do zawartości

2011-03-11: Potężne trzęsienie ziemi w Japonii, tsunami pustoszy wybrzeże

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 11 marca 2011

Fala tsunami, która wytworzyła się po trzęsieniu ziemi uderzyła we wschodnie wybrzeża największej japońskiej wyspy Honsiu. Tsunami o wysokości od 4 - 10 metrów podmywa budynki, zalewa drogi, blokuje lotniska, zabiera ze sobą mniejsze konstrukcje i samochody. Rząd Japoński potwierdził pierwsze ofiary śmiertelne

Amerykańskie służby geologiczne (USGS) poinformowały, że trzęsienie ziemi na północy Japonii miało siłę nawet 8,9 we wzrastającej logarytmicznie skali Richtera. Wcześniej japońskie służby geologiczne informowały o wstrząsach o sile 7,9. Epicentrum trzęsienia ziemi było zlokalizowane poniżej poziomu oceanu około 130 km na południowy wschód od Półwyspu Oshikaod znajdującego się przy wschodnich wybrzeży największej japońskiej wyspy Honsiu na wysokości dużego przemysłowego miasta Sendai. Hipocentrum znajdowało się prawdopodobnie na głębokości około 24.4 km. Do trzęsienia doszło o godz. 14.46 czasu lokalnego (06:46 czasu polskiego). Trzęsieniu ziemi towarzyszyły także wstrząsy wtórne z których największy został sklasyfikowany na 7,4 stopni w skali Richtera.

Sytuacja w Japonii

[edytuj | edytuj kod]

Akcja ratunkowa

[edytuj | edytuj kod]
link= Wikimedia Commons ma galerię ilustracji związaną z tematem:
2011-03-11: Potężne trzęsienie ziemi w Japonii, tsunami pustoszy wybrzeże
Tokio spowite dymem

Podczas akcji ratunkowej służby helikopterami ewakuowali mieszkańców domów dotkniętych kataklizmem. Według nieoficjalnych informacji podawanych przez korespondenta Informacyjnej Agencji Radiowej jest już co najmniej 25 ofiar a jeszcze więcej zaginionych. Ludzie w oknach podtopionych i zniszczonych domów wymachują flagami, wołając o ratunek - jest to powszechnie przyjęta w Japonii procedura informowania służb o swojej obecności w takich sytuacjach.

Dym nad Tokio

[edytuj | edytuj kod]
Pożar rafinerii w okolicach Tokio

Wstrząsy były dotkliwie odczuwalne w oddalonej o 376 km od epicentrum stolicy kraju w:Tokio. Mieszkający i pracujący w Tokio ludzie zostali ewakuowani z budynków. W wyniku trzęsienia ziemi wybuchł pożar w Rafinerii znajdującej się w pobliżu miasta. Miasto spowite jest dymem. Służby ratunkowe zatrzymały i ewakuowały metro w mieście.

Fale Tsunami zalały położone na północ od Tokio centrum rozrywki "Japoński Disneyland". Samo miasto nie jest jednak w sposób bezpośredni zagrożone falą gdyż położone jest nad zatoką.

Wstrzymano pracę elektrowni atomowych

[edytuj | edytuj kod]

Działająca na wyspie Honsiu elektrownia atomowa automatycznie wstrzymała pracę wszystkich czterech swoich reaktorów, co spowodowało ograniczenie dostaw prądu w całej Japonii. Ze względów bezpieczeństwa zatrzymano koleje, oraz zamknięto największe lotniska. Premier Japonii Naoto Kan powiedział, nie doszło do żadnych wycieków promieniowania jądrowego w wyniku trzęsienia ziemi.

Około godziny 13.30 czasu polskiego ogłoszono stan wyjątkowy w elektrowni jądrowej Fukushima zalecono także ewakuację ludności w promieniu 3 km. Władze jednak zapewniają iż nie ma zwiększonego zagrożenia promieniotwórczego, a jedynie ogłoszenie takiego alarmu pozwala na używanie nadzwyczajnych środków zabezpieczających.

12 marca w elektrowni Fukushima doszło do eksplozji wodoru, która uszkodziła ściany i dach budynku jednego z reaktorów.

O sytuacji w elektrowniach atomowych czytaj więcej w artykule: Japonia: Eksplozja w elektrowni atomowej Fukushima I

Tokio wraca do życia

[edytuj | edytuj kod]

Przed godziną 23 czasu lokalnego władze Tokio przywróciły działanie metra.

W podobnym czasie został także otwarty port lotniczy Narita na którym utknęło około 13 tysięcy podróżnych. Jednak po kilku godzinach port został ponownie zamknięty gdyż woda odcięła wszystkie możliwe drogi dojazdowe. Części pasażerów udało się odlecieć pozostałym pracownicy lotniska zapewnili koce oraz ciepłe napoje.

Japonia krajem najczęstszych trzęsień ziemi

[edytuj | edytuj kod]

Wyspy Japońskie leżą na styku czterech płyt tektonicznych: wielkiej eurazjatyckiej, północnoamerykańskiej, przemieszczającej się w kierunku zachodnim (ok. 10 cm rocznie) płyty pacyficznej oraz mniejszej filipińskiej, z racji czego kraj nawiedzają częste trzęsienia ziemi i wybuchy wulkanów[1]. W związku z taką lokalizacją wysp kraj Kwitnącej wiśni jest dobrze przygotowany do wystąpienia trzęsień ziemi. Prawo budowlane przewiduje wykorzystanie specjalnych technik zabezpieczających. Dodatkowo mieszkańcy są okresowo szkoleni i uwrażliwiani na bezpieczne zachowanie w przypadku trzęsienia ziemi. We wszystkich miastach wyznaczone są bezpieczne strefy (parki, ogródki jordanowskie a nawet cmentarze) w których ludzie gromadzą się w czasie ewakuacji.

Zobacz też
Trzęsienia ziemi w Japonii

To najtragiczniejsze trzęsienie ziemi w Japonii od 88 lat. W 1923 w trzęsieniu zginęło 142 807 ludzi. Zniszczeniu uległo wówczas 2/3 Tokio i niemal cała Jokohama. Japońskie trzęsienie ziemi było z kolei siódmym największym odnotowanym wstrząsem w historii. W obecnym wieku silniejsze było jedynie trzęsienie na Oceanie Indyjskim z grudnia 2004 (9,1 stopni w skali Richtera). Najsilniejsze odnotowane w historii trzęsienie ziemi miało miejsce w 1960 w Chile. Wówczas kataklizm miał siłę 9,5 stopni w skali Richtera.

Sytuacja w innych regionach zagrożonych przez tsunami

[edytuj | edytuj kod]
link= Zobacz artykuł w Wikipedii na temat:
Trzęsienie ziemi u wybrzeży Honsiu (2011)

Pacific Tsunami Warning Center (Ośrodek ostrzegania przed tsunami na Pacyfiku) opublikowało ostrzeżenie o możliwości wystąpienia Tsunami także poza Japonią. W komunikacje amerykańskiej agencji wymieniono między innymi: Nową Zelandię, Australię, Rosję, Filipiny, Indonezję, Papuę Nową Gwineę, Nauru, Hawaje, Mariany Północne (USA), Koreę, ale także Panamę, Chile i Meksyk i Alaskę. Fala Tsunami docierająca do bardziej odległych wybrzeży Pacyfiku okazała się mniejsza i dużo mniej niebezpieczna niż przewidywano na początku.

Przewidywane rozchodzenie się fal Tsunami po Pacyfiku

Według informacji podanych przez anglojęzyczną stację telewizji Al-Jazeera. Władze Władywostoku w związku z zagrożeniem falą tsunami podjęły decyzję o ewakuacji wszystkich mieszkańców miasta.

Tsunami nie wyrządziło żadnych szkód na wyspach archipelagu Kurylskiego.

Tajwan

[edytuj | edytuj kod]

Fala Tsunami dotarła do wyspy około godziny 11.30 czasu polskiego. Siła fali była jednak niewielka i nie spowodowała żadnych większych szkód.

Hawaje

[edytuj | edytuj kod]

Według informacji Hawajskiej Stanowej Obrony Cywilnej fala tsunami, która dotarła do wybrzeży wyspy około 3.15 lokalnego czasu (14.15 czasu polskiego) miała wysokość dwóch metrów. Władze wcześniej zarządziły pełną ewakuację terenów nadbrzeżnych. Mieszkańcy zagrożonych regionów zostali wywiezieni podstawianymi autobusami do schronów i obszarów w głębi wyspy.

- Wszyscy mieszkańcy terenów zagrożonych muszą opuścić domy natychmiast - nawołuje departament ds. spraw nadzwyczajnych Amerykańskiego stanu Hawaje. Wszystkie lotniska zostały zamknięte.

Amerykańska Baza w Pearl Harbor została postawiona przez dowództwo marynarki wojennej w stan gotowości. Statki jednak nie są ewakuowane, baza ma być gotowa do pomocy podczas ewentualnej akcji ratunkowej.

W Honolulu - stolicy stanu - wszystkie ulice wszystkie zostały zamknięte o godzinie 2 nad ranem. Na ulicach mieli prawo przebywać tylko pracownicy miejskich służb technicznych.

Sytuacje na wyspie utrudniają wstrząsy, które miały miejsce około godziny 22:58 czasu lokalnego (9:58 czasu polskiego), gdy mieszkańcy archipelagu przygotowywali się na nadejście fali. Wstrząsy miały siłę do 4,6 stopni w skali Richtera. Wstrząsom na hawajach także towarzyszą wstrząsy wtórne.

Ameryka Południowa

[edytuj | edytuj kod]

Fala tsunami uderzyła w wybrzeża Ameryki Południowej i Środowej (Wyspy Wielkanocne, Meksyk, Kolumbia). Wysokość fali nie przekracza jednak pół metra, w związku z czym nie stanowi większego zagrożenia dla mieszkańców. Zostały jednak ewakuowane narażone na zalanie plaże.

Indonezja

[edytuj | edytuj kod]

Wielu mieszkańców północno-wschodnich obszarów Indonezji opuściło swoje domy, jednak fale, które dotarły do wyspy Maluku osiągnęły jedynie wysokość dziesięciu centymetrów. Władze apelują jednak do mieszkańców by nie wracali jeszcze do swoich domów, ponieważ wciąż występuje prawdopodobieństwo wystąpienia drugiej, większej fali.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]
  1. cyt. za Japonia na Wikipedii autorzy