2009-12-11: Amnesty International rozpoczyna X Międzynarodowy Maraton Pisania Listów

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
piątek, 11 grudnia 2009
Prawo i przestępczość
N icon law and crime.png
Logo organizacji Amnesty International

W najbliższy weekend, 12 i 13 grudnia, Amnesty International uruchomi w 38 krajach akcję pisania listów w obronie ludzi represjonowanych i prześladowanych za przekonania lub stających w obronie praw człowieka. Akcja jest pomysłem polskiej sekcji Amnesty International, zainicjowanym 2001 roku. Jutro i pojutrze będzie można pisać listy w ponad 170 punktach na terenie Polski, również w mniejszych miejscowościach.

Ręczne pisanie listów w obronie konkretnych ludzi ma stanowić środek nacisku na rządy i organizacje dopuszczające się łamania podstawowych praw człowieka. Dla bronionych stanowi wyraz wsparcia duchowego. Uzbeczka, Mutabar Tadżibajewa, więziona przez 700 dni w izolatce, powiedziała, że „tylko te listy dawały mi siłę”. Dzięki listom pisanym do przedstawicieli władz kobieta została zwolniona z więzienia w 2008 roku.

Uroczysta inauguracja akcji będzie miała miejsce 12 grudnia w południe w warszawskim Teatrze Dramatycznym. Głównym miejscem pisania apeli o przestrzeganie praw człowieka stanie się jeden z symboli represji komunistycznych, Pałac Kultury i Nauki. Gośćmi otwarcia będą osoby, których prześladowania dotknęły osobiście, białorusinka Tatiana Tyszkiewicz i Mirosław Chojecki.

W całej Polsce listy będzie można pisać w ponad 170 punktach. W wielu punktach 24 godziny na dobę. Po raz pierwszy listy będą mogli pisać pasażerowie promów Stena Line kursujących między Gdynią a Karlskroną.

W 2008 roku w ramach akcji na całym świecie napisano ponad 295 tysięcy apeli, w tym ponad 78 tysięcy w Polsce. Amnesty International podaje, że dzięki nim na wolność wypuszczono kilkadziesiąt osób.

Spis miejsc biorących udział w X Maratonie Pisania Listów dostępnych jest na stronach Amnesty International Polska.

Źródła[edytuj | edytuj kod]