Zatrzymano Polaka, który miał zgłosić gotowość do współpracy z rosyjskim wywiadem

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 19 kwietnia 2024
Siedziba Prokuratury Krajowej

18 kwietnia Prokuratura Krajowa poinformowała o zatrzymaniu obywatela Polski – Pawła K., który wyraził chęć współpracy z rosyjskim wywiadem. Jego zakres działalności miał obejmować informacje dot. lotniska Port lotniczy Rzeszów-Jasionka, co miało pomóc w przeprowadzenie ewentualnego zamachu na prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Prokuratura w komunikacie informuje, że:

W wyniku ścisłej współpracy polskiej Prokuratury Krajowej z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz z Prokuraturą Generalną Ukrainy i Służbą Bezpieczeństwa Ukrainy w dniu 17 kwietnia 2024 r. doszło do zatrzymania na terytorium Polski obywatela RP Pawła K. Zatrzymanemu przedstawiono zarzut zgłoszenia gotowości do działania na rzecz obcego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej, kwalifikowany z art. 130 § 3 kodeksu karnego. Czyn zagrożony jest karą do 8 lat pozbawienia wolności.

Później dodano:

Z ustaleń śledztwa wynika, że podejrzany Paweł K. zgłosił gotowość do działania na rzecz wywiadu wojskowego Federacji Rosyjskiej i nawiązywał kontakty z obywatelami Federacji Rosyjskiej, bezpośrednio zaangażowanymi w wojnę w Ukrainie. Do jego zadań należało zebranie i przekazanie wywiadowi wojskowemu Federacji Rosyjskiej informacji na temat zabezpieczenia lotniska Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka. Miało to m.in. pomóc w planowaniu przez rosyjskie służby specjalne ewentualnego zamachu na życie głowy obcego państwa - Prezydenta Ukrainy Wołodymira Zełeńskiego.

Wobec podejrzanego zastosowano tymczasowy areszt. Podkreślono również, że:

Śledztwo ma charakter rozwojowy.

Źródła[edytuj | edytuj kod]