Sam Bankman-Fried skazany na 25 lat więzienia

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 31 marca 2024
Sam Bankman-Fried (2021)

28 marca 2024 roku Sam Bankman-Fried został skazany na 25 lat pozbawienia wolności w związku z kradzieżą 8 mld dolarów z funduszy swoich klientów. Wykorzystywał on potajemnie miliardy dolarów z funduszy klientów, aby wspierać swój biznes. Założyciel giełdy FTX również używał pieniędzy klientów, by pokryć długi i wydatki należącego do niego funduszu inwestycyjnego Alameda Research.

Wina Bankmana została stwierdzona w listopadzie 2023 przez sędziego sądu w Nowym Jorku (na Manhattanie) okręgowego Lewisa Kaplana przez sąd. Za siedem przestępstw oszustwa i jednego o znamionach zmowy. Skazany nie przyznał się do zarzucanych mu czynów i zapowiedział złożenie apelacji.

Oprócz klientów giełdy kryptowalut FTX - poszkodowani zostali też jej inwestorzy kapitałowi oraz pożyczkodawcy funduszu inwestycyjnego Alameda Research. Straty wyceniono na 11 mld dolarów. Prokuratorzy nazwali działania Bankmana-Frieda jednym z największych oszustw finansowych w historii USA.

Oskarżyciele domagali się pozbawienia wolności od 40 do 50 lat.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z tekstu „Król kryptowalut" skazany na 25 lat więzienia”, którego autorem jest MiloszR4, opublikowanego w serwisie Earth - serwer discord na licencji CC-BY 2.5 PL (więcej informacji).