Przejdź do zawartości

2009-10-20: Waziristan: armia pakistańska wypiera talibów

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
link= Zobacz artykuł w Wikipedii na temat:
Operacja Rah i Nijat
wtorek, 20 października 2009
Pakistan
Wikinews
Wikinews
Dowiedz się więcej

Armia pakistańska, która rozpoczęła w 17 października ofensywę lądową w Południowym Waziristanie, zajęła miasto Kotkai, które znajduje się w pobliżu ważnej bazy talibskich rebeliantów. Do tej pory w ofensywie poległo 90 bojowników oraz 13 żołnierzy. Talibowie zorganizowali odwet w Islamabadzie.

Pakistańska ofensywa posuwa się naprzód. W walkach ostatnich 24 godzin zginęło 12 rebeliantów i 4 żołnierzy pakistańskich, a najnowsze dane podają, iż od początku ofensywy poległo 90 bojowników oraz 13 żołnierzy.

Nie ma natomiast niezależnych danych dotyczących strat, bowiem niewielu pakistańskich dziennikarzy decyduje się na dokumentowanie wojny, a zagraniczni nie są wpuszczani na teren konfliktu.

Obie strony w walkach używają ciężkiej artylerii. Wojska lądowe cały czas są wspomagane przez śmigłowce, natomiast talibowie używają granatów o napędzie rakietowym. Spora ilość tej broni została skonfiskowana po zajęciu miasta Kotkai, do którego doszło 19 października wieczorem. W mieście urodził się dowódca talibów Hakimullah Mehsud. W natychmiastowym kontrataku talibów miasto zostało odbite przez rebeliantów jeszcze 20 października.

Wojskowi i analitycy podkreślają, że pakistańskie siły napotkały mniejszy opór niż się spodziewano. Żołnierze zbliżają się do kryjówek talibów w porośniętych lasem górach, gdzie najprawdopodobniej dojdzie do cięższych walk.

Wg Inter Services Public Relations rejon walk opuściło 11080 rodzin, które zarejestrowały się w obozach Dera Ismail Khan ora Tank. Natomiast przed rozpoczęciem walk takich rodzin było 4477.

Zamach w Islamabadzie

[edytuj | edytuj kod]

W Islamabadzie dziś zamachowiec-samobójca wysadził się w powietrze pod Islamskim Uniwersytetem zabijając sześć osób, a dwadzieścia raniąc. W zaatakowanej placówce uczy się 12 tys. studentów.

Jest to druga w tym roku ofensywa w Waziristanie. Pierwsza lotnicza rozpoczęła się w czerwcu i zakończyła się śmiercią dowódcy pakistańskich talibów Baitullaha Mehsud. Tego roku przeprowadzono także ofensywę w Dolinie Swat, w wyniku której śmierć poniosło ponad 1500 talibów, a z miejsca walk przesiedlono ok. 3 miliony ludzi. We wrześniu trwały działania armii pakistańskiej na Przełęczy Chajberskiej.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]