Przejdź do zawartości

2009-10-18: Waziristan: 60 rebeliantów i 5 żołnierzy zabitych po pierwszym dniu walk

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 18 października 2009
Pakistan
Wikinews
Wikinews
Dowiedz się więcej

Armia pakistańska, która rozpoczęła w sobotę 17 października wielką ofensywę lądowa w Południowym Waziristanie, podaje pierwsze dane dt. strat. W ciągu pierwszych 24 godzin (wczorajszy dzień i dzisiejsza noc) zginęło 60 rebeliantów oraz 5 pakistańskich żołnierzy.

Nie ma natomiast niezależnych danych dot. strat, bowiem niewielu dziennikarzy decyduje się na dokumentowanie wojny.

Do walki przeciwko talibom przystąpiło 28 tys. żołnierzy. Ofensywę rozpoczęto z różnych stron. Wojsko naciera od strony miast Razmak, Jandola i Shakai w kierunku Makeen, Spinkai Raghzai i rejonu Tiarza. Wojsku pakistańskiemu stawia opór ok. 10 tys. talibów z górskiego Waziristanu pod dowództwem Hakimullaha Mehsuda oraz uzbeccy rebelianci i członkowie Al-Kaidy.

Obie strony w pierwszych starciach użyły ciężkiej artylerii. Wojska lądowe cały czas są wspomagane przez śmigłowce, a talibowie używają granatów o napędzie rakietowym.

W oczekiwaniu na ofensywę swoje domostwa opuściło ok. 100 000 osób. W rejonie walk wprowadzono godzinę policyjną, a wojsko zablokowało okoliczne drogi by mogły być swobodnie wykorzystywane do transportu broni i amunicji.

Według cytowanego przez AP źródła w wywiadzie ofensywa może zająć do dwóch miesięcy.

Od początku października talibowie próbowali zniechęcić władze do podjęcia ofensywy przeprowadzając liczne zamachy bombowe w których śmierć poniosło ponad 150 osób.

Jest to druga w tym roku ofensywa w Waziristanie. Pierwsza lotnicza rozpoczęła się w czerwcu i zakończyła się śmiercią dowódcy pakistańskich talibów Baitullaha Mehsud. Także w tym roku przeprowadzono wielką ofensywę w Dolinie Swat w wyniku której śmierć poniosło ponad 1 500 talibów, a z miejsca walk przesiedlono ok. 3 miliony ludzi. We wrześniu trwały działania armii pakistańskiej na Przełęczy Chajberskiej.

Źródła[edytuj | edytuj kod]