Przejdź do zawartości

2009-05-02: Piraci uprowadzili 2 kolejne statki

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Afryka
sobota, 2 maja 2009

Somalijscy piraci dokonali dziś dwóch uprowadzeń statków towarowych. Trzecia próba im się nie powiodła.

Rano informował, że portugalska marynarka złapała 19 piratów próbujących uprowadzić statek. Później jednak piraci porwali dwie europejskie jednostki.

Ok. 4:00 czasu polskiego w ręce rabusiów wpadł ukraiński masowiec "MT Ariana". 24-osobowej załodze pochodzącej z Ukrainy nic się nie stało.

Na tym się nie skończyło. Piraci dokonali kolejnego udanego ataku. Porwali ukraińską jednostkę przewożącą ładunek ONZ.

Porwaliśmy statek wiozący sprzęt techniczny, w tym białe samochody z logo ONZ. Nasi przyjaciele są na jego pokładzie - powiedział telefonicznie agencji Reutera pirat Hussein.

W niewoli piratów ciągle znajduje się polski kapitan niemieckiego MV "Patriot". Kapitan transportowca jest ósmym Polakiem, który jest w niewoli piratów. Wcześniej zakładnikami terrorystów morskich byli dwaj marynarze statku "Sirius Star" – jeden z nich był kapitanem supertankowca. 10 kwietnia uwolniono statek "Bow Asir" z pięcioma Polakami na pokładzie.

Wody w obrębie Półwyspu Somalijskiego i Kenii są jednymi z najniebezpieczniejszych na świecie. Wielokrotnie powtarzają się tu porwania statków handlowych przez współczesnych piratów. O znacznym stopniu niebezpieczeństwa, jakie czyha na statki na tym obszarze świadczy fakt, że marynarki wojenne kilku krajów, w tym USA, Wielkiej Brytanii i Rosji wysłały w ten rejon okręty wojenne. W 2008 r. somalijscy piraci zaatakowali około 110 jednostek, z których uprowadzili 42.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Źródła

[edytuj | edytuj kod]