2009-05-02: Nieudany atak piratów na norweski tankowiec

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
sobota, 2 maja 2009
Afryka

Statek „Kition”, pływający pod bahamską banderą, wezwał pomoc wczoraj po południu, gdy zbliżała się do niego łódź piracka. Wtedy portugalski okręt wojenny „Corte-Real”, patrolujący w ramach misji NATO Zatokę Adeńską, rozbroił 19 piratów usiłujących porwać w tym regionie norweski tankowiec.

Portugalczycy, znajdujący się 20 mil morskich od zaatakowanego tankowca, po usłyszeniu wezwania ze statku „Kition” niezwłocznie wysłali na miejsce zdarzenia helikopter. Piraci od razu wycofali się na swój statek i podjęli próbę ucieczki, jednak fregata rzuciła się w pościg. Żołnierze zatrzymali piracką łódź i rozbroili 19 bandytów. Następnie skontaktowali się z władzami w Lizbonie, którym przekazano zatrzymanych piratów. Jak wyjaśnia Reuters Logo.gif, jednostki biorące udział w misji NATO muszą wobec jeńców przestrzegać krajowych regulacji.

30 kwietnia francuska fregata "Nivose" złapała 3 osoby podejrzane o piractwo. Z powodu braku dowodów zwolniono ich 1 maja, a 29 kwietnia rosyjski okręt zatrzymał piracką łódź z 29 przestępcami morskimi. Piraci wcześniej usiłowali uprowadzić rosyjski tankowiec.

W niewoli piratów ciągle znajduje się polski kapitan niemieckiego MV "Patriot". Kapitan transportowca jest ósmym Polakiem, który jest w niewoli piratów. Wcześniej zakładnikami terrorystów morskich byli dwaj marynarze statku "Sirius Star" – jeden z nich był kapitanem supertankowca. 10 kwietnia uwolniono statek "Bow Asir" z pięcioma Polakami na pokładzie.

Wody w obrębie Półwyspu Somalijskiego i Kenii są jednymi z najniebezpieczniejszych na świecie. Wielokrotnie powtarzają się tu porwania statków handlowych przez współczesnych piratów. O znacznym stopniu niebezpieczeństwa, jakie czyha na statki na tym obszarze świadczy fakt, że marynarki wojenne kilku krajów, w tym USA, Wielkiej Brytanii i Rosji wysłały w ten rejon okręty wojenne. W 2008 r. somalijscy piraci zaatakowali około 110 jednostek, z których uprowadzili 42.

Zobacz też[edytuj]

Źródła[edytuj]