Przejdź do zawartości

2009-04-10: Piraci zwolnili statek "Bow Asir" z 5 Polakami na pokładzie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 10 kwietnia 2009
Afryka
Wikinews
Wikinews
Dowiedz się więcej

Po wpłaceniu 2,4 mln. dol. piraci zwolnili norweski statek Bow Asir z 5 Polakami na pokładzie.

Po wielu targach moi przyjaciele osiągnęli z norweskim statkiem porozumienie w sprawie okupu wysokości 2,4 miliona USD - somalijski pirat powiedział agencji Reutera.

Chemikaliowiec "Bow Asir" pływający pod banderą Bahamów został porwany 26 marca. Na pokładzie znajduje się 27 członków załogi - pięciu Polaków, 19 Filipińczyków, jedna osoba z Rosji i z Litwy oraz kapitan z Norwegii.

Dziś w akcji francuskiej marynarki wojennej odbito jacht uprowadzony 5 kwietnia.

W listopadzie doszło do porwania okrętu Sirius Star z polskim kapitanem. Szczęśliwie uwolniono go 9 stycznia 2009 r.

8 kwietnia somalijscy piraci uprowadzili duński kontenerowiec z Amerykanami na pokładzie, jednak marynarze przejęli kontrolę na okrętem. 5 kwietnia na wodach Zatoki Adeńskiej piraci somalijscy uprowadzili niemiecki statek, z kolei dzień później piraci porwali 5 statków. Okręty pochodzą z Wielkiej Brytanii, Tajwanu, Niemiec, Francji oraz Jemenu.

Wody w obrębie Półwyspu Somalijskiego i Kenii są jednymi z najniebezpieczniejszych na świecie. Wielokrotnie powtarzają się tu porwania statków handlowych przez współczesnych piratów. O znacznym stopniu niebezpieczeństwa, jakie czyha na statki na tym obszarze świadczy fakt, że marynarki wojenne kilku krajów, w tym USA, Wielkiej Brytanii i Rosji wysłały w ten rejon okręty wojenne. W 2008 roku somalijscy piraci zaatakowali około 110 jednostek, z których uprowadzili 42.

Źródła[edytuj | edytuj kod]