Przejdź do zawartości

2009-04-23: Towarzystwo Przyjaciół Wolsztyńskiej Parowozowni po raz drugi organizatorem imprezy „Parowozem przez Wielkopolskę”

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Ol49-59 w Skwierzynie
czwartek, 23 kwietnia 2009
Transport
KolejLotnictwo

W sobotę 18 kwietnia już po raz drugi Towarzystwo Przyjaciół Wolsztyńskiej Parowozowni zorganizowało pociąg specjalny w ramach imprezy miłośników kolei „Parowozem przez Wielkopolskę”. Zabytkowy skład zabrał w podróż liniami kolejowymi woj. wielkopolskiego i lubuskiego ponad 250 osób.

Pociąg retro składał się z parowozu Ol49-59 oraz trzech oliwkowych wagonów typu 120A (tzw. „bonanzy”). Skład ten zabrał miłośników dawnej kolei w liczącą łącznie 287 km podróż z Wolsztyna do Świątek i z powrotem.

– Nasz skład ma odwzorowywać pociąg lokalny z przełomu lat 80. i 90., kiedy na polskich kolejach kończyła się era parowozów i wciąż jeszcze można było spotkać wagony barwy oliwkowej. – w czasie krótkiego wywiadu z mediami wspomniał Filip Bebenow, jeden z głównych organizatorów pociągu specjalnego i rzecznik prasowy TPWP.

Skład przejechał przez przez miasta: Wolsztyn, Zbąszyń, Zbąszynek, Międzyrzecz, Skwierzynę oraz Gorzów Wielkopolski. Dojechał do wsi Świątki w woj. zachodniopomorskim i rozpoczął drogę powrotną tą samą trasą.

Impreza przyciągnęła prawie 260 miłośników dawnej kolei w różnym wieku – od najmłodszych, po tych starszych. Jeden z młodszych podróżnych, pytany o miejsca, które odwiedził pociągami retro, wyznał szczerze: – Ja nie "zaliczam" miejscowości, tylko parowozy. – to była już szósta podróż pociągiem specjalnym tego młodego miłośnika. – Dodaj pary! Dodaj pary! – krzyczał po chwili wpatrzony z zafascynowaniem w przód „Oelki” jadącej tendrem do przodu.

Towarzystwo Przyjaciół Wolsztyńskiej Parowozowni – powstałe w marcu 2007 r. stowarzyszenie zrzeszające miłośników starej, zabytkowej kolei, pochodzącej głównie z Wielkopolski.

Łączą nas dwie rzeczy – miłość do parowozów i chęć działania. Za nasze główne cele stawiamy sobie: działanie na rzecz utrzymania planowego ruchu osobowego prowadzonego trakcją parową, ochronę zabytków kolejnictwa oraz promocję parowozowni w kraju i zagranicą (...).

—folder TPWP

  • Jedną z inicjatyw Towarzystwa jest powrót do tradycji imprez kolejowych, które cieszą się obecnie ogromną i niesłabnącą popularnością wśród pasjonatów kolejnictwa.
  • TPWP współpracuje ze spółkami kolejowymi (m.in. PKP Cargo i PKP PLK) oraz samorządami: wolsztyńskim i nowosolskim.
  • Utrzymywana jest także współpraca ze stowarzyszeniami miłośników kolei z całego kraju.

Lekcja historii

[edytuj | edytuj kod]

Podróż przygotowanym przez Towarzystwo Przyjaciół Wolsztyńskiej Parowozowni pociągiem specjalnym była nietypowa i szczególnie atrakcyjna dla miłośników kolei z powodu przejazdu zamkniętą dla ruchu pasażerskiego i towarowego linią nr 415. Łączy ona Gorzów Wielkopolski z oddalonym o 48 km Myśliborzem.

Charakteryzuje się bogatymi walorami krajobrazowymi – pociąg przejeżdża zboczem wzgórza morenowego, a w dalszej części linia biegnie w większości przez lasy (→ dowiedz się więcej).

– Mając na uwadze sugestie naszych gości [z poprzedniej imprezy „Parowozem przez Wielkopolskę” – red.], tym razem zdecydowaliśmy się poprowadzić pociąg także na linii, na której regularne połączenia pasażerskie zostały dawno zawieszone. – argumentuje decyzję o przejeździe nieczynną linią Filip Bebenow. – Zadowoleni będą zarówno ci miłośnicy kolei, którzy będą chcieli "zaliczyć" nieużywaną linię, jak również ci, dla których największą wartość stanowią udane fotografie zabytkowego taboru.

Esencja pociągu retro

[edytuj | edytuj kod]

Podróż połączona była z tzw. „fotostopami”. Na trasie szlaku pociąg zatrzymywał się w wyznaczonych, najciekawszych miejscach, które charakteryzują się szczególnymi walorami krajobrazowymi. Wszyscy podróżujący wysiadali, a następnie robili zdjęcia i kręcili filmy zabytkowemu składowi – po wycofaniu dojeżdżał on ponownie do wyznaczonego punktu, by można było sfotografować i nakręcić nadjeżdżający parowóz.

Łącznie zrealizowano 15 „fotostopów”. Były one jedną z głównych atrakcji pociągu specjalnego – zarówno dla młodszych, jak i starszych miłośników kolei. Spośród miejsc, w których zatrzymał się pociąg wymienić można m.in.:

Cztery linie – 287 km żelaznego szlaku

[edytuj | edytuj kod]

Licząca łącznie 287 km trasa pociągu specjalnego przebiegała przez odcinki czterech różnych linii kolejowych:

(linia nr 359: LesznoZbąszyń)
Jest to najstarsza z linii kolejowych Wolsztyńskiego Węzła Kolejowego – została otwarta na początku lipca 1886 r. Do 2004 r. na linii tej regularnie kursowały lokomotywy parowe z Wolsztyńskiej Parowozowni. W czasie podróży pociągiem retro można było zrobić zdjęcia i nakręcić filmy na stacjach w Tuchorzy i Stefanowie.
(linia nr 3: Warszawa Zach.Frankfurt/O)
Trasa pociągu specjalnego ze Zbąszynia do Zbąszynka przebiegała wzdłuż międzynarodowej magistrali E20, której częścią jest linia kolejowa nr 3. Magistrala, którą gruntownie zmodernizowano w latach 90., łączy Warszawę z Berlinem. Obecnie kursują tu głównie pociągi kwalifikowane, natomiast ruch pasażerski jest niewielki.
(linia nr 367: ZbąszynekGorzów Wlkp.)
Linia ta powstawała etapami. Pierwszy z nich zakończono w 1885 r. – wówczas pociągi ruszyły na odcinku ze Zbąszynia do Międzyrzecza. W 1896 r. pociągi dojeżdżały już do Skwierzyny, a niedługo potem do stacji Gorzów Wielkopolski Zamoście. Trzy lata później, gdy ukończono budowę mostu przez Wartę, pociągi dojeżdżały już do samego Gorzowa.
W czasie II wojny światowej most w Gorzowie został wysadzony – od 1945 r. pociągi kończyły swój bieg nie wjeżdżając na gorzowski dworzec. Przejezdność przywrócono dopiero w 1965 r. W latach 2002-2003 na linii zawieszono ruch pasażerski, który jednak przywrócono – do dziś kursują szynobusy.
(linia nr 415: Gorzów Wlkp.Myślibórz)
Ruch pasażerski na tej, otwartej w 1912 r. linii kolejowej został zawieszony w na początku lat 90. – ostatni raz pociągi pasażerskie pojechały tym szlakiem we wrześniu 1991 r. Niewiele czasu minęło, by zawiesić również ruch towarowy na odcinku BaczynaMyślibórz. Ostatnie pociągi zdawcze (już tylko do Baczyny) kursowały do 2001 r.


link= Wikimedia Commons ma galerię ilustracji związaną z tematem:
2009-04-23: Towarzystwo Przyjaciół Wolsztyńskiej Parowozowni po raz drugi organizatorem imprezy „Parowozem przez Wielkopolskę”
Obecnie linia ta „ożyła”, lecz tylko tymczasowo. W związku z budową drogi ekspresowej S3 konieczny okazał się dowóz kruszywa, który jest realizowany przez prywatnego przewoźnika – Freightliner PL. Prawdopodobnie po zakończeniu prac budowlanych związanych z S3, linia zostanie rozebrana – zaplanowano przebieg po jej nasypie jednego z odcinków obwodnicy Gorzowa.

Fotoreportaż

[edytuj | edytuj kod]
Wiadomość z serwisu regionalnego województwa wielkopolskiego
Wikinews
Wikinews
Wielkopolskie
Wielkopolskie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w wielkopolskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Kalisza, Konina, Ostrowa Wielkopolskiego, Piły, Poznania, Śremu
pozostałych miejscowości

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa lubuskiego
Wikinews
Wikinews
Lubuskie
Lubuskie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie lubuskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Gorzowa Wielkopolskiego, Zielonej Góry, Kostrzyna nad Odrą, Żar
pozostałych miejscowości