2009-03-11: Zabrze: ul. Bytomska zmieni nazwę na ul. Zbigniewa Religi

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 11 marca 2009
Ulica Bytomska na Biskupicach

Prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik poinformowała, że w planie jest nadanie ulicy Bytomskiej imienia zmarłego w niedzielę Zbigniewa Religi.

Przy ulicy, która biegnie z centrum miasta przez Biskupice, aż do granicy z Bytomiem, stoi zabytkowy budynek Huty Zabrze, który po rewitalizacji ma stać się "miejskim ratuszem", czyli jedną z wizytówek Zabrza. Ul. Bytomska jest po ul. wolności najdłuższą drogą w Zabrzu.

Ul. Bytomska przy granicy z Bytomiem
Tak się składa, że jesteśmy w trakcie remontu Ratusza Miejskiego, bo tak chcemy nazwać ten piękny obiekt po Hucie Zabrze z 1820 r. To będzie wyjątkowe miejsce dla Zabrza, a ulicę, przy której położony jest ratusz, chcemy nazwać ulicą prof. Zbigniew Religi. To samo centrum, serce miasta – prezydent Małgorzata Mańka-Szulik

Zbigniew Religa od 1984 kierował Katedrą i Kliniką Kardiochirurgii w Zabrzu. 15 sierpnia 1985 przeprowadził pierwszą operację na sercu, a w 1986 pierwszą w Polsce udaną transplantację serca. Dalszymi osiągnięciami były prace nad wykorzystaniem wszczepialnych urządzeń wspomagających pracę serca oraz nad wyprodukowaniem "sztucznego" serca. Zajęła się tym utworzona z jego inicjatywy Pracownia Sztucznego Serca Śląskiej Akademii Medycznej w Zabrzu.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa śląskiego
Wikinews
Wikinews

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie śląskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Bielska-Białej, Częstochowy, Katowic i Rybnika
pozostałych miejscowości