Przejdź do zawartości

2008-06-21: Stojan Župljanin stanie przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym dla byłej Jugosławii

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 21 czerwca 2008

Władze serbskie przekazały bośniackiego Serba Stojana Župljanina, oskarżonego o zbrodnie wojenne w czasie wojny domowej w Bośni w latach 1992-95, Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu dla byłej Jugosławii.

Župljanina ujęto i aresztowano 11 czerwca bieżącego roku w serbskim mieście Panczewo niedaleko Belgradu. Oskarża się go o dokonanie mordów na ludności muzułmańskiej i chorwackiej, których miał dopuścić się jako szef służb bezpieczeństwa w miejscowości Banja Luka.

"Oskarżony jest o mordowanie, prześladowanie, tortury i deportację nieserbskiej ludności oraz niszczenie miast i wsi, a także instytucji religijnych w wielu gminach" - napisano w sobotnim oświadczeniu Trybunału.

Wg oświadczenia Trybunału, na rozkaz oskarżonego "powstało 38 różnych obozów dla ludności nieserbskiej (...), gdzie osadzeni byli bici, torturowani, wykorzystywani seksualnie, poniżani, dręczeni i nad którymi znęcano się psychicznie".

Aresztowanie Župljanina oraz trzech innych przestępców wojennych i przekazanie ich pod osąd Trybunału haskiego jest jednym z warunków przyjęcia Serbii do UE.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]