Przejdź do zawartości

2008-04-21: SdPl zerwała z SLD i utworzy koło poselskie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 21 kwietnia 2008

Jak poinformował Marek Borowski, szef SdPl, konwent partii zadecydował, że utworzy ona nowe koło poselskie. Tym samym oznacza to ostateczny rozpad LiD.

Informując o decyzji konwentu, Marek Borowski powiedział: "Socjaldemokracja Polska chce mówić własnym głosem. Mamy tutaj do czynienia nie z tworzeniem nowej partii, tylko z usamodzielnieniem partii, której przedstawiciele znajdują się w Sejmie".

Marek Borowski określił to polityczne rozstanie jako "rozdział przyjazny" oraz zapewnił, że "nie odchodzimy w jakiś gniewie". Dodał, że SdPl jest gotowa do współpracy z SLD, ale już "na równych prawach i mówiąc własnym głosem".

Szef SdPl powiedział, że jego formacja nie zgadza się na pomysł SLD o zjednoczeniu lewicy, nazywając go pomysłem "sekciarskim".

Według kierownictwa SLD, decyzja SdPl oznacza, że partia "opuściła wyborców centrolewicy". "Marek Borowski poszedł w kierunku liberalnego-centrum, a w SdPl zwyciężyły jastrzębie i dawne urazy" - można przeczytać w oświadczeniu Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Źródła[edytuj | edytuj kod]