Przejdź do zawartości

2007-11-25: Raport o zatrzymanych żołnierzach gotowy

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 25 listopada 2007

Żandarmeria Wojskowa przekazała Bogdanowi Klichowi, obecnemu ministrowi obrony narodowej raport o żołnierzach zatrzymanych w sprawie zabójstwa dwóch afgańskich cywili. Nie wiadomo, kiedy raport zostanie upubliczniony, lecz prawdopodobnie mówi on o tym, że zatrzymanie odbyło się zgodnie z obowiązującym prawem.

Chodzi o zatrzymanie siedmiu żołnierzy, którzy brali udział w misji w Afganistanie. Podejrzani są o to, że ostrzelali afgańską wioskę Nangar Khel.

Sposób, w jaki doszło do zatrzymania budzi największe emocje. Świadkowie twierdzą, że sposób zatrzymania wskazywał na niezwykle groźnych i poszukiwanych przestępców. Rankiem kilkunastu uzbrojonych żandarmów wtargnęło do mieszkań żołnierzy, Wyprowadzano ich w skutych, z głową przy ziemi.

Nakaz aresztowania został wydany, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo matactwa, oraz wysokich wyroków, jakie grożą zatrzymanym. Sześciu mężczyznom postawiono zarzut zabójstwa ludności cywilnej. Karą za taki czyn jest od 12 lat więzienia do dożywocia. Jednemu natomiast przedstawiono zarzut ataku na niebroniony obiekt cywilny, za co grozi do 25 lat więzienia.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Źródła

[edytuj | edytuj kod]