2007-04-22: George Bush odwiedzi Polskę

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 22 kwietnia 2007

Na początku czerwca prezydent USA spotka się z Lechem Kaczyńskim - dowiedziała się "Rzeczpospolita", która powołuje się na informacje uzyskane w Waszyngtonie oraz od przedstawiciela polskich władz. W ośrodku Kancelarii Prezydenta w Juracie na Helu rozmawiać będą o tarczy antyrakietowej. W tym samym ośrodku odbyło się spotkanie Lecha Kaczyńskiego z Angelą Merkel.

Do Polski George Bush ma przyjechać prosto ze szczytu G8 w niemieckiej Maklemburgii, w którym będzie również uczestniczył rosyjski prezydent Władimir Putin. Inne źródła podają że ma odwiedzić Polskę przed szczytem.

Amerykanie liczą na to, że do czasu wizyty uda się uzgodnić najważniejsze warunki budowy w naszym kraju bazy tarczy antyrakietowej. Riki Ellison, prezes waszyngtońskiego stowarzyszenia promującego budowę tarczy uważa, że „swoją wizytą Bush chce nadać rokowaniom z Polską jak największe znaczenie”, z kolei jeden z przedstawicieli amerykańskiej dyplomacji dodaje, że to symbol - "chcemy pokazać, że Rosjanie nie mają prawa mieszać się do uzgodnień o tarczy zawartych między USA a Polską".

Informacje uzyskane w Waszyngtonie potwierdza strona polska, jednak szczegóły wizyty nie są jeszcze znane. Biały Dom ma ogłosić je w przyszłym tygodniu. Prawdopodobnie wizyta odbędzie się 8 czerwca. Niedawno miało miejsce podobne spotkanie Lecha Kaczyńskiego z Angelą Merkel i okazało się, że ta formuła świetnie się sprawdziła.

Amerykanie wysyłają sygnały, że są gotowi „ze zrozumieniem” odnieść się do najważniejszego polskiego postulatu: jednoczesnego umocnienia bezpieczeństwa naszego kraju.

W lipcu Lech Kaczyński ma odbyć podróż do Waszyngtonu. Wówczas będzie miało miejsce kolejne, w tak krótkim czasie spotkanie prezydentów.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]