2007-05-04: Amerykański Kongres wstrzymał fundusze na budowę tarczy antyrakietowej w Polsce

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 4 maja 2007

Amerykańska podkomisja Izby Reprezentantów ds. sił strategicznych na wniosek kongresmenki Ellen Tauscher uchwaliła 3 maja wstrzymanie funduszy na budowę tarczy antyrakietowej w Polsce.

Kongresmeni wyrażali wątpliwości co do programu. Podkomisja przegłosowała w środę czasowe wstrzymanie 160 milionów dolarów na budowę 10 silosów dla rakiet przechwytujących w Polsce. Co do budowy radaru Czachach nie było wątpliwości.

Wniosek złożyła przedstawicielka partii demokratycznej. Kongresmenka Tauscher, przewodnicząca podkomisji, powiedziała, że należy poczekać z budową tarczy, aby dać czas na przedyskutowanie jej celowości. Jej zdaniem administracja prezydenta Busha, która forsuje to przedsięwzięcie, powinna konsultować budowę tarczy z NATO i „uczynić ją częścią systemu NATO”.

Podkomisja kongresmenki Tauscher przegłosowała także obcięcie 760 milionów dolarów z planowanego przez rząd budżetu Agencji Obrony Rakietowej (MDA) na przyszły rok w wysokości 8,9 miliarda dolarów. Wstrzymano w tym m.in. 400 mln dolarów na program budowy laserów mających zestrzeliwać rakiety nieprzyjaciela w początkowej fazie lotu.

Nie oznacza to zamknięcia planów budowy tarczy i zablokowania negocjacji między USA a Polską Warszawą.

"To nie jest ostateczna ustawa; jej treść musi jeszcze przejść przez trzy dalsze komisje. To długi proces. Co rok przechodzimy przez to, ustawa o budżecie obronnym będzie uchwalona dopiero na jesieni" - powiedział Rick Lehner (rzecznik MDA).

"Ta decyzja to nie sygnał, że przychylamy się do zdania Rosji. Rosja nie ma prawa weta w sprawach bezpieczeństwa USA - powiedziała Ellen Tauscher.

"To dopiero początek długiego procesu budżetowego. Kongresmani jasno stwierdzili, że nie są przeciw budowie tarczy, bo obcięliby przecież także inne środki z nią związane. W kolejnych miesiącach i latach, gdy Iran będzie coraz bliżej budowy międzykontynentalnej rakiety, na polityków automatycznie wzrośnie presja, by jakoś chronić Amerykę przed tym zagrożeniem. Nie mam wątpliwości, że europejska baza antyrakietowa powstanie. To, czy będzie amerykańska, czy NATO-wska, nie ma aż takiego znaczenia" - powiedziała Riki Ellison z MDA.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]