2007-03-27: Jarosław Kaczyński poinformował o zbliżającym się posiedzeniu rządu na temat tarczy rakietowej

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 27 marca 2007

Premier Jarosław Kaczyński poinformował, iż odbędzie się posiedzenie rządu w sprawie rozmieszczenia w Polsce amerykańskiej tarczy antyrakietowej, zastrzegł przy tym jednak, że „w żadnym razie nie chce mówić, że będzie za tydzień, za dwa czy za cztery tygodnie”.

Na konferencji prasowej premier stwierdził, iż w tej sprawie należy działać zdecydowanie, chociaż być może nie z pośpiechem. Dodał również, że w historii bywa tak, „że jakaś szansa nagle znika, jeżeli się po nią nie wyciągnie ręki”. Premier zaznaczył także, że całą sprawę traktuje „jako bilateralną umowę, ale oczywiście ona nie ma w żadnym razie kwestionować NATO”, oraz, iż budowa tarczy nie jest wymierzona przeciwko Rosji. Choć warunki, których spełnienia Polska będzie się domagać nie zostały ujawnione, premier oznajmił, iż rząd dołoży starań, by uzyskać to co jest „konieczne by ta instalacja, jeżeli do niej dojdzie, przynosiła Polsce korzyści”.

Wcześniej prezydent Lech Kaczyński informował, iż sprawą tą zajmie się Rada Bezpieczeństwa Narodowego.

Budowa tarczy antyrakietowej ma też wielu przeciwników. Bronisław Komorowski - wiceszef PO i były minister obrony oznajmił, że „Polska powinna być rzecznikiem rozwiązania, które ustanowiłoby tarczę antyrakietową częścią systemu ogólnonatowskiego.” Dodał, że „tylko w takim przypadku system mógłby być przydatny z punktu widzenia NATO i naszego kraju”. Podobne zdanie ma były minister obrony w:Stanisław Koziej, którego zdaniem należy wziąć pod uwagę również „uwarunkowania sojusznicze Polski”.

Skrajnie przeciwna budowie tarczy w takiej postaci jest Rosja. Zdaniem tamtejszego wiceministra obrony Siergieja Kisliaka budowa takiego systemu jest niepotrzebna, oraz że plany jej budowy „nie wynikają z interesów globalnego bezpieczeństwa”. Z kolei tamtejszy minister obrony Siergiej Ławrow, skrytykował plany rozmieszczenie jej elementów w Europie, zaznaczając przy tym możliwość wykorzystania silosów zbudowanych dla rakiet dla celów ofensywnych.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]