2007-06-01: Polska rozczarowana ofertą USA ws. tarczy

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 1 czerwca 2007

"Oferta jest marna, nie tego oczekiwaliśmy" - tak polscy negocjatorzy uczestniczący w rozmowach w Pradze, dotyczących tarczy antyrakietowej, komentują stawiane przez Amerykanów warunki.

Największe wzburzenie wywołała propozycja, by Polacy partycypowali w kosztach budowy bazy z wyrzutniami rakiet przechwytujących i jej późniejszej eksploatacji. Amerykanie nie chcą płacić lokalnych podatków i chętnie wykorzystaliby polskich żołnierzy do ochrony instalacji wojskowych.

Koszty miałoby pokryć polskie Ministerstwo Obrony Narodowej. Z naszego budżetu wypłacane byłyby też odszkodowania za wypadki drogowe spowodowane przez amerykańskich wojskowych przebywających poza bazą na przepustce.

"Amerykańska oferta to element strategii negocjacyjnej. Rozmowy dopiero się zaczynają" - mówi poseł PiS Karol Karski. Dyplomaci z Polski, Czech i USA o tarczy dyskutowali wczoraj w Pradze. Będzie to również jeden z głównych tematów rozmów prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który 6 czerwca pierwszy raz odwiedzi Kwaterę Główną NATO w Brukseli.

W przyszłym tygodniu Bush przylatuje do Europy na szczyt państw grupy G-8 w Niemczech. 8 czerwca przybędzie do Polski, by w Juracie spotkać się z prezydentem Lechem Kaczyńskim. Głównym tematem rozmów ma być sprawa budowy w Polsce bazy USA będącej częścią tzw. tarczy antyrakietowej.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]