Przejdź do zawartości

2007-04-16: Norwegia zalegalizuje P2P?

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 16 kwietnia 2007

Najstarsza norweska partia, liberalna Venstre, zastanawia się nad legalizacją w Norwegii wymiany chronionych prawem autorskich plików poprzez systemy P2P. Użytkownicy sieci mogliby zgodnie z prawem pobierać i udostępniać filmy i piosenki do użytku niekomercyjnego.

Partia stoi na stanowisku, że obowiązujące obecnie w Norwegii prawo autorskie nie przystaje do wymagań współczesnego społeczeństwa.

Jeśli prawo zostanie zmienione, właściciele praw autorskich będą mogli liczyć na rekompensatę w innej - na razie nieokreślonej - formie.

Partia proponuje też wprowadzenie zakazu używania systemów DRM (ang. Digital Rights Management) jako uprzykrzających życie osobom, które legalnie nabywają muzykę i oddających zbyt wiele władzy przemysłowi muzycznemu. Wielcy dystrybutorzy systematycznie nadużywają prawa autorskiego niezgodnie z jego duchem; utrudnia to rozwój i tworzenie kultury. (Venstre).

Wśród propozycji jest również skrócenie czasu obowiązywania praw autorskich (dziś jest to 70 lat od śmierci twórcy dzieła).

Źródła

[edytuj | edytuj kod]