2007-03-07: Europejski Trybunał Sprawiedliwości podważył państwowy monopol loteryjny

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
środa, 7 marca 2007
Prawo i przestępczość
N icon law and crime.png

Włoska ustawa, która nie pozwala zagranicznym spółkom kapitałowym na prowadzenie działalności w zakresie hazardu, jest sprzeczna z unijnym prawem - uznał w wyroku z 6 marca Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS).

Rozstrzygnięcie zapadło w sprawie operatora, któremu groziła we Włoszech kara więzienia za przyjmowanie zakładów sportowych na rzecz brytyjskiej spółki Stanley International Betting bez wymaganej przez włoskie prawo licencji. Nie mógł jej otrzymać, gdyż włoskie regulacje wykluczają prowadzenie działalności w dziedzinie hazardu przez spółki kapitałowe, co tamtejsze władze motywują potrzebą zapobiegania praktykom przestępczym. Zajmujący się jego sprawą sąd skierował zapytanie do ETS o zgodność włoskich przepisów z prawem europejskim.

Trybunał podkreślił w wyroku, że z uwagi na unijną swobodę świadczenia usług państwo członkowskie nie może z góry wykluczać z rynku gier losowych pewnych kategorii przedsiębiorstw tylko ze względu na ich formę prawną i że potencjalnie każda firma powinna mieć możliwość podjęcia w tej dziedzinie działalności, jeżeli tylko spełnia warunki uzyskania państwowej licencji. Sędziowie stwierdzili również, że państwa członkowskie mogą wprowadzać innego rodzaju ograniczenia na rynku gier losowych, np. w celu zwalczania przestępczości lub uzależnienia od hazardu.

(sprawa Placanica, sygnatury: C-338/04, C-359/04, C-360/04)

Źródła[edytuj | edytuj kod]