Przejdź do zawartości

Thaksin Shinawatra zostanie oskarżony o obrazę monarchii

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 29 maja 2024
Thaksin Shinawatra (2005)

Były premier Tajlandii Thaksin Shinawatra zostanie formalnie oskarżony o obrazę monarchii za naruszenie prawa zabraniającego jakiejkolwiek krytyki tajskiej rodziny królewskiej. 18 czerwca 2024 roku ma stawić się w sądzie.

Tajlandzcy prokuratorzy twierdzą, że postawią zarzuty byłemu premierowi (w latach 2001–2006) Thaksinowi Shinawatrze za naruszenie prawa zabraniającego jakiejkolwiek krytyki tajskiej rodziny królewskiej.

Rzecznik biura prokuratora generalnego powiedział w środę dziennikarzom, że 74-letni Thaksin ma stawić się w sądzie 18 czerwca 2024 roku, aby odpowiedzieć na zarzuty. Prawnik Thakisna, Winyat Chartmontri, przekazał reporterom, że jego klient nie mógł stawić się w środę w sądzie, ponieważ obecnie cierpi na Covid-19.

Zarzuty[edytuj | edytuj kod]

Zarzuty opierają się na wywiadzie, którego udzielił zagranicznym dziennikarzom w 2015 roku podczas pobytu w Seulu.

W ostatnich latach ponad 270 osób stanęło przed sądem za naruszenie tajlandzkiego prawa dotyczącego laesae maiestatis, jednego z najsurowszych na świecie, zagrożonego karą 15 lat więzienia.

Urzędnik powiedział, że Thaksin zostanie również oskarżony o naruszenie krajowego prawa dotyczącego cyberprzestępstw.

Thaksin został zatrzymany w sierpniu ubiegłego roku po powrocie do Tajlandii po 15 latach dobrowolnego wygnania, aby uniknąć więzienia, po tym, jak został skazany za kilka zarzutów związanych z korupcją. Został skazany na osiem lat więzienia, ale król Maha Vajiralongkorn zamienił mu wyrok na rok. Prawie cały wyrok odbył w szpitalu policyjnym w celu leczenia nieujawnionej choroby.

Potentat medialny został po raz pierwszy wybrany na premiera w 2001 roku i zyskał lojalnych zwolenników wśród biedoty wiejskiej w Tajlandii dzięki takim politykom, jak powszechna opieka zdrowotna i płatności gotówkowe dla rolników. Został jednak obalony w wyniku zamachu stanu w 2006 roku przez personel wojskowy sprzymierzony z członkami tajlandzkiej elity promonarchii, którzy postrzegali go jako zagrożenie dla ich długotrwałej kontroli nad porządkiem społecznym.

Jego powrót do Tajlandii zbiegł się w czasie z przejęciem władzy przez jego partię Pheu Thai, mimo że w majowych wyborach zajęła drugie miejsce. Postępowa Partia Ruchu Naprzód i jej koalicjanci odnieśli niespodziewane zwycięstwo, ale wspierany przez wojsko konserwatywny Senat uniemożliwił liderowi partii (Pita Limjaroenrat) objęcie stanowiska premiera.

Pheu Thai zawarł sojusz z legislatorami wojskowymi i promonarchistycznymi, aby utworzyć rząd, co rozgniewało wielu wieloletnich zwolenników partii.

Źródła[edytuj | edytuj kod]