Przejdź do zawartości

Sąd nie przyznał listu żelaznego Sebastianowi M.

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 17 listopada 2023
Autostrada A1

17 listopada 2023 roku Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim zdecydował w sprawie listu żelaznego dla kierowcy BMW.

16 września 2023 roku na autostradzie A1 w Sierosławie, w kierunku Katowic, doszło do wypadku samochodowego w którym dwa samochody osobowe, zderzyły się ze sobą. Po zderzeniu jeden pojazd stanął w płomieniach. W wypadku zginęły trzy osoby, dwoje osób dorosłych i jedno dziecko. Całe zdarzenie zostało zarejestrowane przez kamerę samochodową i zostało opublikowane w Internecie w serwisie YouTube.

Rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi wydał oświadczenie w sprawie wypadku:

Zgłoszenie o zdarzeniu wpłynęło o godzinie 19.57, na miejscu pierwsze zastępy pojawiły się 12 minut później i zastały samochód osobowy stojący na pasie awaryjnym tyłem do kierunku jazdy. Był całkowicie objęty pożarem. 200 metrów dalej stał drugi samochód marki BMW, którym jechało dwóch 32-latków i 36-latek. Na odcinku około 500 metrów były rozsypane elementy karoserii samochodowej.

Prokuratura Rejonowa w Piotrkowie Trybunalskim ogłosiła, że kierowcy pojazdu BMW, Sebastianowi M. grozi wyrok pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

4 października 2023 roku Minister Sprawiedliwości i Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro podpisał wniosek o ekstradycję Sebastiana M. Tego samego dnia adwokat Sebastiana M. wystąpił o list żelazny dla swojego klienta. Tegoż samego dnia na terenie Zjednoczonych Emiratów Arabskich polskie służby we współpracy z lokalną policją zatrzymały Sebastiana M. Jak tłumaczył obrońca w wydanym wówczas oświadczeniu, jego klient nie uciekł z terenu Rzeczypospolitej Polskiej, lecz przebywał za granicą w momencie, gdy – za pośrednictwem mediów – dowiedział się, że będzie miał postawione zarzuty. Przekonywał, że dopóki jego klient przebywa za granicą, wydanie listu żelaznego jest możliwe i nie ma przeszkód, by go procedować.

17 listopada 2023 roku Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim podjął decyzję w sprawie listu żelaznego dla Sebastiana M. i nie uwzględnił wniosku o jego wydanie. Jak podaje reporter TVN24, Piotr Borowski, Sąd uzasadniał to w ten sposób, że procedura ekstradycji trwa tego mężczyzny do Polski, więc nie ma konieczności, by ten list żelazny obowiązywał.

Źródła[edytuj | edytuj kod]