2007-06-03: Prezentacja wyścigu DHL Bałtyk - Karkonosze Tour 2007

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
niedziela, 3 czerwca 2007
Portal:DHL Bałtyk - Karkonosze Tour 2007Bałtyk - Karkonosze 2007 - mapa.jpg
Najnowsze artykuły:
Etapy
Zobacz też:Już 5. czerwca, we wtorek rusza jeden z najciekawszych wyścigów etapowych w Polsce - DHL Bałtyk - Karkonosze Tour posiadający kategorię UCI 2.2. Będzie to już 15. edycja tych zawodów. Kolarze mają do pokonania osiem etapów. Rywalizacja ze względu na bardzo ciekawą trasę z zakończeniem wyścigu w Karkonoszach zapowiada się niezwykle ciekawie. Zawodnicy będą się także ścigać o kolejne punkty do klasyfikacji Pro Ligi.

Trasa Wyścigu[edytuj | edytuj kod]

Mapa etapu

Prolog: Trzebiatów[edytuj | edytuj kod]

Kryterium uliczne w Trzebiatowie zostanie rozegrane wieczorem na ulicach miasta. Składać się będzie z 21 punktowanych okrążeń, a zwycięzcą zostanie kolarz, który uzbiera najwięcej punktów. Jest to jednak tylko i wyłącznie prestiżowy etap, gdyż nie liczy się do klasyfikacji generalnej. Należy liczyć, że będą tutaj chcieli powalczyć przede wszystkim sprinterzy i kolarze lubujący się w ucieczkach. W zeszłym roku najlepszy był Jarosław Rębiewski. Trzeba także zwrócić uwagę na Krzysztofa Jeżowskiego, Roberta Radosza czy Jarosława Zarębskiego.

Etap 1: Trzebiatów - Pyrzyce[edytuj | edytuj kod]

Profil etapu 1

Pierwszy, liczący się do klasyfikacji etap zostanie rozegrany we wtorek. Start w miejscowości, której rozegrany zostanie prolog, czyli Trzebiatowie. Etap liczy sobie 176,6 km i jest całkowicie płaski. Po drodze sporo premii lotnych, na których z pewnością będą walczyć kolarze, którzy zabiorą się w ucieczkę. Meta w Pyrzycach, gdzie kolarze pokonają pięć rund po mieście. Spodziewany finisz z peletonu, a więc najlepsi polscy sprinterzy powinni walczyć o zwycięstwo.

Etap 2: Strzelce Krajańskie - Siedlec[edytuj | edytuj kod]

Profil etapu 2

Etap drugi to najdłuższy etap wyścigu, gdyż liczy sobie aż 213,8 km. Na szczęście dla kolarzy jest podobnie jak poprzedni etap, całkowicie płaski. Ponownie do zgarnięcia sporo punktów na premiach lotnych. Etap został pomyślany tak, by widzowie mogli jak najdłużej obcować z kolarzami, stąd i na w Strzelcach Krajańskich, gdzie jest start etapu, jak i w Siedlcu, gdzie przewidziano metę, kolarze będą pokonywać rundy po mieście. Etap prawdopodobnie znów padnie łupem sprinterów. Możliwe jest także rozerwanie peletonu, z uwagi na długość etapu i udaną ucieczkę kilku dobrych kolarzy. Jednak przewaga nie powinna być zbyt duża.

Etap 3: Wolsztyn - Żary[edytuj | edytuj kod]

Profil etapu 3

Etap trzeci o długości 133,7 km prowadzi z Wolsztyna do Żar, miejscowości znanej z wielokrotnego organizowania Przystanku Woodstock. Etap także raczej płaski. Dopiero podjazd do Żar oraz maleńka hopka na rundzie w mieście mogą być szansą na jakiś atak. Nawet jeśli takowy się powiedzie, nie powinno dojść do większych zmian w klasyfikacji generalnej.

Etap 4: Żary - Bogatynia[edytuj | edytuj kod]

Profil etapu 4

Czwarty etap krótki (149,8 km) to lekko tylko pofałdowany odcinek z Żar do Bogatynii. Oczywiście nie zabraknie widowiskowych dla publiczności rund w mieście startu. Etap ten jest okazją dla sprinterów na zwycięstwo etapowe, a dla kolarzy celujących w generalkę, dobrą okazją do odpoczynku. Niewykluczone jest jednak, że na mecie zobaczymy udanie zakończoną ucieczkę, gdyż trasa etapu do tego sprzyja.

Etap 5: Zgorzelec[edytuj | edytuj kod]

Profil etapu 5

Piąty etap zostanie rozegrany jeszcze tego samego dnia. Zawodnicy pokonają 12 rund w Zgorzelcu, z których każda liczy trochę ponad 5 km. Widowiskowy etap na którym raczej powinniśmy zobaczyć sprint z peletonu.

Etap 6: Kowary - Przełęcz Okraj (ITT)[edytuj | edytuj kod]

Profil etapu 6

Czasówka górska na Przełęcz Okraj od kilku lat jest kluczowym etapem wyścigu. Zazwyczaj jej zwycięzca wygrywał później cały wyścig. Podobnie może być i w tym roku. Na odcinku 11,6 km kolarze będą sie wspinać w górę z poziomu około 450 metrów na poziom 1048 metrów. Tutaj liczyć będą się tylko najlepiej przygotowani górale i liderzy ekip.

Etap 7: Bolków[edytuj | edytuj kod]

Profil etapu 7

Jeszcze tego samego dnia po czasówce kolarze będą mieli do pokonania kolejne wyścigowe kilometry. Szósty etap to 3 mocno pofałdowane rundy z premią górską w Pastewniku. Będzie to jeden z kluczowych etapów dla losów całego wyścigu. Ci, którzy stracili na czasówce będą za wszelką cenę właśnie tutaj chcieli odrobić straty. Trudny, górski etap, gdzie możliwy jest odjazd grupki faworytów.

Etap 8: Lwówek Śląski - Jelenia Góra[edytuj | edytuj kod]

Profil etapu 8

Ostatni etap wyścigu będzie także wyjatkowo trudny. Nie tylko z uwagi na trasę etapu - środkowa część 141,3 kilometrowej trasy z Lwówka Śląskiego do Jeleniej Góry najeżona jest trudnymi podjazdami. Bardzo prawdopodobne, że wielu kolarzy nieliczących się już w klasyfikacji generalnej, nie przystąpi już do tego etapu. Na trasie do zdobycia punkty na pięciu premiach górskich, więc udana ucieczka może dać zwycięstwo w klasyfikacji górskiej. Możliwe także znaczące zmiany w klasyfikacji generalnej. Z pewnością nie będzie to etap przyjaźni.

Źródła[edytuj | edytuj kod]