Przejdź do zawartości

Ostatnie wydarzenia wokół Ryszarda Czarneckiego w aferze Collegium Humanum

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 12 września 2024
Ryszard Czarnecki (2019)

11 września 2024 roku został zatrzymany były poseł i europoseł PiS Ryszard Czarnecki. Powodem zatrzymania były nieprawidłowości w Collegium Humanum. Następnego dnia prezes PiS Jarosław Kaczyński podjął decyzję o zawieszeniu go w prawach członka. Wieczorem Prokuratura Krajowa poinformowała o postawieniu zarzutów korupcyjnych zatrzymanemu.

Ryszard Czarnecki został zatrzymany 11 września na lotnisku w Warszawie. W tym czasie została zatrzymana jego żona Emilia H. Prowadzone przez CBA i Prokuraturę Krajową w Katowicach postępowanie dotyczy afery Collegium Humanum. Prokuratura oskarża Czarneckiego o zawarcie nieformalnej, korupcyjnej umowy z założycielem Collegium Humanum. Według zarzutów, Emilia H. miała otrzymać doktorat i zatrudnienie na tej uczelni, a w zamian Ryszard Czarnecki zobowiązał się do lobbingu u władz Uzbekistanu, aby uzyskać zgodę na otwarcie filii Collegium Humanum w tym kraju. Pełnomocnik zatrzymanego polityka w rozmowie z Onetem nie komentował sytuacji, ani nie przedstawiał perspektywy swojego klienta.

Obojga zatrzymanych zostało przewiezionych do Katowickiego oddziału Prokuratury Krajowej, gdzie zostali przesłuchani. Około godziny 23. zostali wyprowadzeniu z budynku. Skomentował wtedy mediom:

Polityczny teatr. Władza robi igrzyska, bo nic innego nie umie.

Zatrzymanie Ryszarda Czarneckiego wywołało lawinę komentarzy w mediach społecznościowych. Rzecznik PiS-u Rafał Bochenek przekazał na swoim profilu, że prezes Jarosław Kaczyński podjął decyzję o zawieszeniu w prawach członka partii. Tuż przed godziną 22. prokuratura oficjalnie potwierdziła postawienie zarzutów dwójce zatrzymanym.

Przesłuchani w charakterze podejrzanych nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów i złożyli wyjaśnienia.

Prokurator zdecydował się także zastosować poręczenie majątkowe wobec zatrzymanych:

Po zakończeniu czynności prokurator zastosował wobec podejrzanych wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w wysokości 150.000 zł wobec Ryszarda Cz. oraz w wysokości 50.000 zł wobec Emilii H., a także środki w postaci dozoru Policji połączonego z zakazem kontaktowania się z określonymi uczestnikami postępowania.

Podejrzanym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności, w sumie prokuratura przedstawiła zarzuty 47 osobom, a łącznie zarzutów jest 180.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]