Nagły szczyt Trójkątu Weimarskiego ws. wojny na Ukrainie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 15 marca 2024

15 marca 2024 roku premier Donald Tusk w ramach szczytu Trójkątu Weimarskiego spotkał się w Berlinie z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. Politycy rozmawiali o wojnie na Ukrainie.

Premier Tusk zapowiedział trzy dni wcześniej (12 marca), podczas spotkania wraz z prezydentem Andrzejem Dudą z prezydentem USA Joe Bidenem, uczestnictwo w nagłym szczycie Trójkątu Weimarskiego, z Niemcami i Francją.

Olaf Scholz[edytuj | edytuj kod]

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz

Po kilkugodzinnych rozmowach, trzej politycy wzięli udział w konferencji prasowej. Pierwszy głos zabrał gospodarz spotkania, kanclerz Scholz, który mówił nt. wojny na Ukrainie:

Stoimy ściśle i niezłomnie u boku Ukrainy. Pokazaliśmy to od początku wojny. Wspieramy Ukrainę, ale nie jesteśmy w stanie wojny z Rosją. Naszym wspólnym celem jest i pozostanie zapewnić, aby Ukraina mogła bronić się efektywnie przeciwko rosyjskiej agresji. Na rzecz tego angażują się Niemcy, Francja, Polska, wspólnie z wieloma sojusznikami i partnerami w Europie i zza Atlantyku. I nie ustaniemy w naszym zaangażowaniu

Scholz przekazał, jaka strategia ws. Ukrainy została ustalona na spotkaniu:

Od teraz będziemy kupować jeszcze więcej broni dla Ukrainy, a mianowicie na całym rynku światowym.

Wyjaśnił, że posłużą temu zamrożone rosyjskie aktywa w Europie, które zostaną wykrozystane finansowo. Zapowiedział także rozbudowę produkcji wojskowego sprzętu, poprzez współpracę z ukraińskimi partnerami.

Scholz przekazał, że liderzy wspólnie podjęli decyzję o wsparciu kwotą pięciu miliardów euro Europejskiego Instrumentu na Rzecz Pokoju:

Europejski Instrument na Rzecz Pokoju otrzyma pięć miliardów euro, aby świadczyć dalsze wsparcie wojskowe na rzecz Ukrainy w tym roku i aby wzmocnić misję szkoleniową Unii Europejskiej.

Emmanuel Macron[edytuj | edytuj kod]

Francuski prezydent Emmanuel Macron

Prezydent Francji Emmanuel Macron mówił o znaczeniu europejskiego wsparcia dla Ukrainy w czasie wojny:

Stawką jest europejskie bezpieczeństwo. Nigdy nie będziemy podejmować żadnych inicjatyw dążących w stronę eskalacji. Zrobimy wszystko, co będzie koniecznie i tak długo, jak będzie to konieczne, aby Rosja nie mogła wygrać wojny z Ukrainą. Będziemy kontynuować nasze wsparcie dla Ukrainy i narodu ukraińskiego tak długo, jak będzie to potrzebne.

Zapowiedział także spotkanie ministrów obrony wszystkich trzech państw Trójkątu:

Już w przyszłym tygodniu odbędzie się spotkanie naszych ministrów obrony, którzy będą rozmawiać o kwestiach operacyjnych.

Na koniec Macron powiedział o celach spotkania:

Jest trudny moment, chcemy stanąć na wysokości zadania. Dziś jesteśmy zdeterminowani i zjednoczeni, patrzymy trzeźwo na sytuację w Ukrainie.

Donald Tusk[edytuj | edytuj kod]

Premier Donald Tusk

Polski premier zaczął od kwestii współdziałania w ramach Trójkątu Weimarskiego:

Dla mnie jest osobiście rzeczą bardzo ważną, żeby w tych trudnych czasach Trójkąt Weimarski znowu stał się formatem, który może nadawać takie dobre tempo dobrym sprawom w Europie.

Podkreślił jedność w sprawie ukraińskiej:

Dzisiaj mówiliśmy jednym głosem, przede wszystkim o sprawach bezpieczeństwa naszego kontynentu, naszych państw - a to wszystko oczywiście w kontekście wojny.

Odniósł się także do pomocy pięniężnej dla atakowanego państwa ukraińskiego, mówiąc o jej wymiarach:

Chciałem bardzo podziękować panu Prezydentowi, panu Kanclerzowi za to, że bez żadnej zbędnej zwłoki, bez żadnych czasami - typowych dla polityki - targów czy wahań, że uznaliśmy, że pomoc dla Ukrainy musi być natychmiastowa. I tak intensywna jak to tylko możliwe.

Premier wspomniał również o relacjach transatlantyckich, odnosząc się do wizyty w Waszyngtonie:

Między innymi podzieliłem się z moimi przyjaciółmi m.in. refleksjami po pobycie w Waszyngtonie. Mamy tutaj też pełną zbieżność poglądów.

Tusk poruszył temat Mołdawii, która w ostatnim czasie jest obiektem ataków ze strony Rosji, która według ekpertów może zaatakować ten kraj:

Mołdowa będzie obiektem naszej szczególnej politycznej czułości. Bardzo dziękuję, jestem bardzo przywiązany do pomocy dla tego kraju. I cieszę się, że uznaliśmy, że będzie to jeden z naszych wspólnych priorytetów - pomoc Mołdowie w tych też dla niej przecież trudnych momentach.

Podsumowając premier Donald Tusk skomentował wizytę w niemieckiej stolicy:

To będzie naprawdę świetny format i wszyscy na tym skorzystają.

Źródła[edytuj | edytuj kod]