Przejdź do zawartości

2006-07-31: Jutro startuje Deutschland Tour

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 31 lipca 2006
Mapa wyścigu
Mapa wyścigu

Jutro (1 sierpnia), startuje Deutschland Tour. Wyścig przed rokiem zdominowała walka Gerolsteineru (Leipheimera) z T-Mobile (Ullrichem). Nie inaczej będzie w tym roku, z tym wyjątkiem, że oskarżonego Ullricha zastąpi najlepszy w 2004 Sinkewitz, a we wszystko wmiesza się Alexandre Vinokourov. Kto zostanie międzynarodowym czempionem Niemiec?

Wiele było w historii prób stworzenia regularnie rozgrywanej etapówki w Niemczech. W 1911 po raz pierwszy rozegrano Quer durch Deutschland („Poprzez Niemcy”). Wyścig, w różnie profesjonalnych postaciach, rozgrywano przez dwadzieścia lat. Dopiero w 1931 wyścig przekształcono w dwukrotnie dłuższy (ok. 4.000 km) Deutschlandfahrt (Dookoła Niemiec), gdzie po raz pierwszy wystartowali kolarze zagraniczni. Kroniki podają, że przez osiem lat, do wybuchu wojny, rozgrywano ekscytujące i świetnie zorganizowane wyścigi.

Po wojnie wznowiono Deutschlandfahrt, jednak nadal brakowało regularnych sponsorów. W 1948 roku Herrmann Schwartz zdołał znaleźć ludzi, którzy chcieli nie tylko organizować z nim wyścig, ale także finansować go. Zaczęło się od 600 marek dla zwycięzcy, w kolejnych latach nagroda jednak nieznacznie rosła. Wydawało się, że dla wyścigu nadchodzą lepsze czasy, lecz w 1953 roku Schwarz zmarł i wyścig zlikwidowano z kalendarza.

W 1955 roku spróbował Fritz Wenk z wyścigiem Zweiradgesellschaft (w wolnym tłumaczeniu – Towarzystwo na dwóch kółkach), jednak tour skończono jeszcze przed jego startem. W 1960 roku kolarze ruszyli na trasę Internationale Afri-Cola Deutschland Rundfahrt (nie trudno zgadnąć, kto był sponsorem wyścigu). Wyścig rozegrano trzykrotnie i Niemcy ponownie zostały bez narodowej etapówki.

Kolejną próbę podjęto w 1979 roku, gdy Vitamalz zdecydował się na sponsorowanie Touru. Na trasie zebrały się miliony kibiców, dopingując i zachwycając się zwycięzcą – Didi Thurau. Rok później organizację wyścigu przejęło Sport Promotion GmbH. Kłopoty finansowe zamknęły jednak kolejny rozdział w historii wyścigu, w 1983 roku.

Kolejna era Deutschland Tour rozpoczęła się w 1998 roku (zwróćmy uwagę – rok po sukcesie Jana Ullricha w Tour de France) i trwa do dziś. Wielkim sukcesem dla organizatorów było włączenie wyścigu w 2005 roku do serii ProTour. Dzięki temu sytuacje sprzed lat, gdy niemiecki wyścig znikał z kalendarza na długie lata, nie powinny się powtórzyć.

Źródła[edytuj | edytuj kod]


Relacje z wyścigu kolarskiego Deutschland Tour 2006

Portal:Deutschland Tour 2006 | Deutschland Tour 2006 w Wikipedii
Wyniki etapów:
Zapowiedź | Prolog | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8

Ta wiadomość pochodzi z serwisu sportowego Kolarstwo i Portalu Sport